Şehit babasının tek isteği Oğlu için Yeniden mezar yapılmasını istiyor

Şehit babasının tek isteği Oğlu için Yeniden mezar yapılmasını istiyor

Yakamusluklar Köyü’ndeki şehit babası Necati Kaya, 1996 yılında şehit olan oğlunun mezarının yeniden yapılmasını istiyor.   Yakamusluklar köyünde yaşayan 62 yaşındaki Neceti Kaya'nın 22 yaşındaki oğlu...

Yakamusluklar Köyü’ndeki şehit babası Necati Kaya, 1996 yılında şehit olan oğlunun mezarının yeniden yapılmasını istiyor.

 

Yakamusluklar köyünde yaşayan 62 yaşındaki Neceti Kaya'nın 22 yaşındaki oğlu Mehmet Kaya, 1996 yılında Hakkari Şemdinli Beyyurdu Karakolunda askerlik görevini yaparken PKK'nın kurduğu pusuda şehit düştü. Şehit düşen Mehmet Kaya, Yakamusluklar köyüne getirilerek köy mezarlığına defnedildi.

 Şehit Mehmet Kaya'nın mezarının bulunduğu mezarlıkta diz boyunu aşan otlar nedeniyle mezar görülmez durumu gelmiş. Mehmet Kaya'nın bulunduğu mezarın ise mermerleri kırılmış ve mezar içeri doğru çöküntüye uğramış, mezarın çevresi tahrip olmuş durumda.

Oğlunun mezarını ziyaret eden Necati Kaya, mezarda büyün otlar nedeniyle mezarların görünmediğini, aşırı otlardan dolayı mezarlıkta yılanların olduğunu, yılanların korkusunda vatandaşların mezarlığa giremez olduğunu ifade etti.

Şehit oğlu Mehmet Kaya'nın mezarının bakımsız olduğunu ifade eden Necati Kaya, oğluna şehide yakışır bir şekilde mezar yapılmasını istediğini ifade ederek; “Benim oğlum bu vatan için canını verdi ve şehit oldu. Oğlum burada yatıyor. Şehit mezarı bu şekilde mi? olmalı. Mezarın kenarlarında bulunan mermerler düşmüş durumda ve mezar her geçen gün biraz daha içine çökmekte. Böyle devam ederse mezar diye bir şey kalmayacak” diye konuştu.

Kaya, mezarın yapılması için askeri yetkililerle görüştüğünü kaydederek, “Yetkililer 3 ay önce mezarın yeniden yapılması için çalışma yapılacağını söyledi ama herhangi bir çalışma olmadı. Ben devletimden şehidine, şehit olan oğluma sahip çıkmasını istiyorum. Devletimden başka bir isteğim yok” şeklide konuştu.

Şehit Babası Necati Kaya; konu ile ilgili olarak Milletvekili Tanju Özcan’ın yetkileri bilgilendirdiğini ve kendisinden başka ilgilenen olmadığını aktardı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.