Sermayeye Af Emekçiye Saldırı

Sermayeye Af Emekçiye Saldırı

Eğitim Sen Bolu şube başkanı Dursun Yenin kamuoyunda torba yasa olarak bilinen düzenlemelerin çalışanlar açısından çeşitli tuzaklarla dolu olduğunu söyleyerek; “Eğer bu düzenlemeler meclisten geçerse...

Eğitim Sen Bolu şube başkanı Dursun Yenin kamuoyunda torba yasa olarak bilinen düzenlemelerin çalışanlar açısından çeşitli tuzaklarla dolu olduğunu söyleyerek; “Eğer bu düzenlemeler meclisten geçerse çalışanların sosyal haklarında önemli oranda gerileme yaşanacaktır. Buna tüm emek bileşenleri olarak karşı çıkmamız gerekir” biçiminde konuştu.

 

Eğitim Sen Bolu şube başkanı Dursun Yenin Aftan istihdam paketine, özelleştirme davalarından işsizlik sigortasının kullanımına kadar pek çok düzenlemeyi içeren torba yasanın geçtiğimiz günlerde meclis gündemine geldiğini söyledi. Meclis’e gönderilen, onlarca yasada düzenlemeyi getiren ve “torba yasa” olarak ifade edilen yasa tasarısının bugüne kadar yapılan en geniş değişiklik olacağını vurgulayan Yenin; “Sermayedarların devlete olan borçlarına af getiren tasarı, emekçiler açısından ise tam bir saldırı yasası niteliğinde. “İstihdam paketi”, “657 sayılı DMK”, “işsizlik sigortasının kullanımı”, “özelleştirmeye ilişkin davalar”, “esnekleştirme” gibi konularda daha önce sendikaların ve meslek örgütlerinin karşı çıktığı birçok hak kaybı maddeler arasında serpiştirilmiş. AKP Hükümeti’nin Meclis’e gönderdiği tasarı 7’si geçici, toplam 120 maddeden oluşuyor. Bütçenin hemen ardından ya da bütçe görüşmeleri arasında yasalaştırılması planlanan tasarıyla, patronlara sadece kamuya olan borçlarında büyük ödeme kolaylıkları sağlanmıyor. Bunun yanında, işsizlik sigortası fonunun yine patronlara kaynak olarak aktarılmasını, fondan kaynak kullanımının yüzde 50’ye kadar çıkarılması konusunda Bakanlar Kurulu’na yetki verilmesini, kısa çalışma ödeneğinin yine fondan karşılanacak şekilde bölgesel olarak kullanılmasını da getiriyor.”şeklinde konuştu.

REFERANDUM BİTTİ, SALDIRI BAŞLADI

Tasarının, referandum öncesi gündeme getirilip, tepkiler nedeniyle, referandumu tehlikeye sokmamak için geri çekilen 657 sayılı Devlet Memurları Yasası’ndaki, işgüvencesini ortadan kaldıracak değişikliği de içerdiğine dikkat çeken Yenin; “Tasarı, “istihdamın desteklenmesi” adı altında patronların ödemesi gereken primleri kamunun üstlenmesini getirirken, kısa süreli ve çağrı ile çalışmaya yeni kolaylıklar sağlıyor. Tasarıda 18-29 yaş arası erkekler ile 18 yaş üstü kadınları istihdam edenlere sigorta primlerinin işveren hisselerine ait tutarının, işe alındıkları tarihten itibaren İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanması yoluna gidiliyor. Böylece bugüne kadar olduğu gibi, bugünden sonra da işsizlere ödenmesi gereken Fon gelirleri patronlara istihdam teşviki olarak aktarılıyor. Tasarı 30 ve daha yukarı yaşlardaki emekçileri işsizliğe mahkûm edecek nitelikte.”biçiminde konuştı.

 

EN KAPSAMLI AF DÜZENLEMESİ

 

AKP Hükümeti’nin bu tasarısının, patronlara Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı ödeme kolaylığını getirdiğine de dikkat çeken Dursun Yenin ; “Tasarıda, hemen hemen bütün alacaklarda 31 Temmuz 2010 ve öncesi için ödeme kolaylığı sağlanıyor. Tasarıda, en fazla 36 ay sürecek şekilde iki ayda bir ödemeli 18 taksit öngörülüyor. Alacakları yapılandırılacak kuruluşlar olarak; Maliye Bakanlığı, Gümrük Müsteşarlığı, il özel idareleri, belediyeler, büyükşehir belediyeleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, büyükşehir belediyeleri su ve kanalizasyon idareleri olarak sıralanıyor. Tasarıda TEDAŞ, YURT-KUR, TRT, KOSGEB, TOBB ve OSB alacakları yapılandırılan kurumlar olarak yer alıyor.” diye konuştu.

 

ÜÇ KURUŞA GÖZ DİKTİLER

 

Mesleki Eğitim Kanunu’nda, “meslek eğitimi gören öğrenci, aday çırak ve çırağa yaşına uygun asgari ücretin yüzde 30’undan aşağı ücret ödenemez” olarak düzenlenen ifadenin, “asgari ücretin net tutarının yüzde 30’u” olarak değiştirildiğine de işaret eden Yenin sözlerini şu şekilde tamamladı; “Bu düzenleme, Hükümetin mesleki eğitim görenlerin üç kuruşluk ücretine de göz diktiğini ortaya koyuyor.Kısa çalışma ödeneğinin kapsamını genişleten bu düzenleme, AKP’nin önümüzdeki dönemde muhtemel bir kriz beklediğini ve krizin istihdam üzerindeki etkisini azaltmayı amaçladığını gösteriyor.Kısa çalışma ödeneği sektörel ve bölgesel krizlere karşı da genişletiliyor, daha esnek bir ifadeler ekleniyor. Tasarıda, “zorlayıcı sebepler nedeniyle haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak azalması, işyerinde faaliyetin kısmen veya geçici olarak durdurulması” gibi ifadelerle patronlara kısa çalışma ödeneğinden yararlanma kolaylığı getiriliyor. Tasarı ayrıca 120 ve 50 TL’nin altındaki kamu alacaklarının silinmesini ve takibinin durdurulmasını da öngörüyor. Tasarı ile Hak etmediği halde yaşlılık, malüllük, muhtaç, güçsüz maaşı alanların yüzde 50 fazla ödeme cezası da affediliyor. Bu aflardan büyük patronların yanı sıra, harç ve öğrenim kredisi borcu olan vatandaşlar da yararlanabilecek.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.