Sivil savunma her geçen gün  Daha da önem kazanıyor

Sivil savunma her geçen gün Daha da önem kazanıyor

Sivil Savunma ve Deprem Haftası nedeni ile İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü yetkilileri Vali Yardımcısı İsmail Atasoy’u ziyaret ettiler. Vali Yardımcısı Atasoy ziyarette sivil savunmanın önemine değindi ve haftanın...

Sivil Savunma ve Deprem Haftası nedeni ile İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü yetkilileri Vali Yardımcısı İsmail Atasoy’u ziyaret ettiler. Vali Yardımcısı Atasoy ziyarette sivil savunmanın önemine değindi ve haftanın kutlu olması temennisinde bulundu.

 

Kartalkaya Toplantı Salonu’nda yapılan ziyarette sivil savunmanın önemi konuşuldu. Vali Yardımcısı İsmail Atasoy’u ziyarete İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Müdürü Hasan Erdoğan, Şube Müdürlüğü ve sivil Savunma Ekibi katıldı. Gerçekleştirilen ziyarette İl Afet ve Acil Durum Müdürü Hasan Erdoğan, Vali Yardımcısı İsmail Atasoy’a Sivil Savunma ve Deprem Haftası nedeni ile bir çiçek takdim etti. Vali Yardımcısı Atasoy takdim edilen çiçeği Vali İbrahim Özçimen adına aldığını ve kendisine takdim edeceğini söyleyerek kendilerine teşekkür etti. Gerçekleştirilen ziyarette bir konuşma yapan Vali Yardımcısı İsmail Atasoy, sivil savunmanın önemine değinerek, “ Bilindiği üzere sivil savunma; Düşman taarruzlarına, tabii afetlere ve büyük yangınlara karşı halkın can ve mal kaybının en aza indirilmesi, hayati önem taşıyan her türlü resmi ve özel tesis ve teşekküllerin korunması, faaliyetlerinin idamesi için acil tamir ve ıslahı savunma faaliyetlerinin sivil halk tarafından azami şekilde desteklenmesi, cephe maneviyatının muhafazası maksadıyla alınacak her türlü, silahsız ve kurtarıcı tedbir ve faaliyetleri kapsamaktadır. 09.06.1958 gün ve 7126 sayılı sivil savunma kanunu, 28 Şubat 1958 tarihinde yürürlüğe girmesi nedeniyle sivil savunma günlerini 28 Şubat’ta kutlamaktayız. Bugün sivil savunma hizmetleri 29.05.2009 gün ve 5902 sayılı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın teşkilat ve görevleri hakkındaki kanun uyarınca, illerde İl Afet ve Acil Durum Müdürlükleri bünyesinde yürütülmektedir. Çünkü 5902 sayılı kanunla, Sivil Savunma Genel Müdürlüğü, Bayındırlık Bakanlığı’na bağlı Afet İşleri Genel Müdürlüğü ve Türkiye Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlükleri teşkilat olarak kaldırılmış ve Başbakanlığa bağlı tek bir çatı altında toplanmışlardır. Sivil Savunma Hizmetleri de Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nca yönetilmektedir. İlimizde afet ve acil durumlar ile sivil savunmaya ilişkin olarak vermiş olduğunuz kayda değer hizmetler nedeniyle sizleri içtenlikle kutlar, başarılarınızın devamını diler, daha nice 28 Şubat Sivil Savunma Günleri’ne sağlık ve mutlulukla ulaşmanızı dilerim” şeklinde konuştu. Afet ve Acil Durum Müdürü Hasan Erdoğan ise 28 Şubat’ta kutlanan Sivil Savunma Günü ve 1-7 Mart haftasında kutlanılan Deprem Haftasını bu yıl birleştirerek Sivil Savunma ve Deprem Haftası olarak kutladıklarını belirtti. 2009 yılında ülkemizde afet işleri ile çalışan kurumların (Sivil Savunma Genel Müdürlüğü-Afet İşleri Genel Müdürlüğü-Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü) İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü altında birleştirildiğini söyleyen Erdoğan, bu hafta münasebeti ile 100’ü yakın okulda eğitim yapacaklarını söyledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.