Muharrem Demirel

Muharrem Demirel

Siyaset Engelini Aşamayanlar

3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeni ile Bolu Belediye Başkanlığı bir program düzenledi.

Engelliler bizim, hepimizindi.

Dolayısı ile Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünün de bir programı vardı. Bolu Müftülüğü bu konu da duyarsız kalmamış, onlar da bir program hazırlamıştı.

UTEF İl Temsilciliği, Milli Eğitim Müdürlüğü, en son ise Bolu Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü de 17 Temmuz Spor Salonunda renkli bir etkinlik yaptı.

***

Bolu Kent Konseyi olarak, Engelliler Meclisimize destek olmak amacı ile aramızda görev bölümü yaparak, bu etkinliklere katıldık.

Bolu Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün etkinliği için Konuralp Caddesinde, Vali Yardımcımız Abdullah Şen, İl Emniyet Müdürümüz Sadettin Aksoy, İl Jandarma Komutanımız Kıdemli Albay Haluk Saygılı, Gençlik ve Spor İl Müdürümüz Emrullah Güler, engelli insanlarımız ve aileleri ile beraber, etkinliğin ikinci adımı yapılacak olan 17 Temmuz Spor Salonuna kadar yürüdük.

***

Hayat bayram olsa şarkısı çalıyordu, önümüzde bize eskortluk yapan araçta.

Şarkı, Bütün dünya buna inansa / Bir inansa, hayat bayram olsa / İnsanlar el ele tutuşsa / Birlik olsa / Uzansak sonsuza’ diyerek devam ederken,

O an…

Sadece engelliler günü ile ilgili değil, her türlü etkinlikte, ‘Senin etkinliğin sana, benim etkinliğim bana’ ENGELİNE takılan ENGELLİLER geldi aklıma.

Sonra da Bolumuz için işbirliği yapması gereken kurumların, iki cami ortasında beynamaz kalması…

Üzüldüm…

***

‘El ele, gönül gönüle hep beraberce çözümlenmesi gereken sorunlarımız varken, bu sorunları çözmek yerine, birbirlerine ENGEL olan ENGELLİLER yüzünden, BOLUMUZUN hali ne olacak?’ dedim kendi kendime.

Yaratılmışların en şereflisi olmalarına rağmen, fikri hür, vicdanı hür bir birey olamayan, SİYASET ENGELİ nedeni ile kendini AŞAMAYAN, bu MANA ve RUH yoksunu ENGELLİLERİN acınası hallerini düşündüm.

Sonra…

HİZMETE ENGELLİ BOLUMUZ adına yine üzüldüm.

***

Engelli bireylerimizin etkinliklerini, 17 Temmuz Spor Salonunda, Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Remzi Kocaman ve Kent Konseyi Engelli Meclisi Başkanı Sabri Güleç ile beraber seyrettik.

Engellilerimiz, ‘Bize acınası gözler ile bakmayınız, biz de başarırız’ dediler, Bolu halk oyunlarını oynadılar,

‘Biz toplumun bir parçasıyız’ dediler ok attılar,

‘Biz varız’ dediler, oturarak voleybol oynadılar,

Hayat bizim içimizde, biz hayatın içindeyiz’ dediler, bir araya gelerek daha pek çok etkinlik yapmayı başardılar.

Keşke aynı birlikteliği, SİYASET ENGELİNE takılan ENGELLİLERDE yapabilseler, BOLUMUZUN gelişmesine ENGEL olmamak için önce kafalarında ki ENGELLERİ AŞABİLSELER.

03.12.2022

Muharrem Demirel

Önceki ve Sonraki Yazılar