N. Halid Altundal

N. Halid Altundal

SİYASET

Siyasi konular pek yazı konularım arasına girmese de artık yavaş yavaş siyasetin bataklığında gezinmeye başlamanın zamanı geldi. Yoksa insanlara laf anlatmanın, eğriyi doğrultmanın, bir şeyleri gerçek olduğu için, doğru olduğu için aktarmanın başka yolunu bırakmadı bu ideolojik gözlüklüler. Gözlüklülere gözlüğü dağıtanların kendilerine biçilmiş rolleri çok iyi oynadığı Bolumuzda bir adım bile ileriye gidemememiz, hep olduğumuz yerde dönüp dolaşıp kıt imkânlar çerçevesinde geleceğe uzanma hayalimiz bir ömür devam edecek.

İnsanların -ki bu insanlar gözlüğü geçtim gözlerini değiştirdiler- artık yanlışa yanlış demekten korkar hale geldiği ‘yahu evet yanlış giden çok şey var, ama…’ ile başlayan uydurma cümleleri ile kendilerini zehirleyenlere alkış tuttuğu bu zamanlarda doğru olmak, doğru kalmak ve doğruyu söylemek elbette mümkün olmuyor. Gönül isterdi ki buraya da çatır çatır tiyatro oyunları misali her perdede ayrı biçilen rolleri layıkıyla yerine getirenlerin gerçeklerini yazayım. Ama gelecek… Bu geleceği vura vura, savaşarak, direnerek ve hakkı söylemekten bir an bile vazgeçmeyerek kuracağız.

Bolu beyi, anası, babası, bilmem nesi diye lakapların havada uçuştuğu ilimizde bizi ileriye götürecek hiçbir siyasi tartışmanın olmaması ideolojik yozlaşmanın geldiği noktayı gözler önüne sererken yapacak çok işimiz olduğu da aşikâr. Peki ya ne yapmalıyız? Sesimizi yükseltmeli, makam sahiplerinin o koltuklarda oturma sebeplerinin kendimiz olduğunun bir an önce farkına varmalı ve Bolu’yu halkın yönetimine almalıyız. Temsilcimiz olsun diye destek olduğumuz insanların kendi şahsi ve/veya benimsediği topluluk düşünceleri kapsamında hareket ederken vatandaşın bir müşkülünü halletmekten uzak tavırları ancak biz karşılığını verirsek lehimize dönecektir.

O günler yakındır, bir şeylerin değişmesi, bir şeylerin artık iyiye ve halkın yararına gitmesi için adım atmaktan çekinmemek elimizde. Ya biz ya hiçbirimiz. Halkın desteğiyle halktan uzak siyaset güdenlerin bir makamda kalması zarardan başka bir şey getirmez. Selametle…

Önceki ve Sonraki Yazılar