SPOR VE AKADEMİK BAŞARI

Tüm Bolu Gündem okuyucularına merhaba, günümüzde oldukça yaygın olan spor akademik başarıyı azaltır düşüncesine değineceğiz. Özellikle velilerimiz çocuklarının geleceğini güvenceye almak için derslerinde başarılı olmalarına büyük önem gösteriyor. Amaç doğrultusunda spora verilen uzun süreli aralar düşünülenin aksine akademik başarıya olumsuz etki gösteriyor. Peki nasıl?

Spor düşünülenin aksine yalnızca hareket etmek değildir, özellikle sınav stresi yaşanan dönemlerde stresin azaltılması, motivasyon sağlanması gerekir. Sevdiği aktiviteyi yapan ve sosyalleşen bireyler zihnini boşaltabilir, daha sağlıklı düşünebilir, bu sayede daha başarılı olurlar. ABD Michigan Üniversitesi’nde yapılan incelemeler bu düşünceleri doğrular nitelikte. Hayatında spora aktif bir şekilde yer veren öğrencilerin derslerinde spor yapmayanlardan daha başarılı oldukları gözlemlenmiş. Elbette başka etkenler de dikkate alınmalı. Cinsiyet, sosyoekonomik faktörler, ırk vb. bu etkenlerden sayılabilir, yine de ortak etken spor alışkanlığı olarak saptanmış. Bunun nedeni disiplin alışkanlığının, stratejik düşünmenin sağlanması, genel mutluluk düzeyinin arttırılması, yalnızca düzenli egzersiz ile salgılanabilen BDNF proteinin öğrenmeyi kalıcı hale getirmesi olarak özetlenebilir.

Tüm bu etkenler göz önüne alındığında düzenli olarak egzersiz alışkanlığı sağlanmasının önemi daha da belirginleşiyor. Ancak yine de aşırıya kaçmamak gerek. Akademik çalışmalar, sosyallik, spor, iyi beslenme ve uyku beraber sağlanırsa hedeflere ulaşmak daha olası olacaktır. Sevgi ve saygılarımla…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.