Aladağ’da Gençlik kampları devam ediyor

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenen Bolu Aladağ Doğa Kampı, tüm hızıyla devam ediyor. 32 farklı ilden Bolu Aladağ Doğa Kampı’na katılan 405 genç, bir hafta boyunca unutulmaz anlar yaşayacak. Aladağ’ın muhteşem doğa güzellikleri ve doğal ortamıyla buluşan 405 genç, bu sayede yeni arkadaşlar edinme fırsatı buluyor. Bolu Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Suat Çelen’in büyük girişimleri sonucunda, Aladağ Gençlik Kampı bütün Türkiye’ye tanıtılıyor.

 Aladağ’da Gençlik kampları devam ediyor

Gençlik ve Spor Bakanlığının düzenlediği Yaz Gençlik Kampları’nın bir ayağı olan Bolu Aladağ Doğa Kampı muhteşem etkinliklere sahne oluyor. Okulların tatile girmesiyle birlikte Türkiye’nin dört bir yanından gelen gençler unutulmaz bir tatil geçiriyorlar. Projeye katılan gençlerin evlerinden çıkmalarından kamp dönemi sonrası evlerine ulaşmasına kadar geçen süre içerisinde bütün ihtiyaçları Bakanlık tarafından karşılanıyor.

Bolu kampları Bolu'ya 40 km uzaklıkta yer alan Bolu Aladağ Gençlik Kamp merkezinde gerçekleştiriliyor. Bolu Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile arası yaklaşık 30 dakika süren ve deniz seviyesinden 1200 m. yükseklikte bulunan kamp merkezinde kampçılar, 4 kişilik, duşu ve tuvaleti içinde bulunan kamp konteynırlarında konaklıyorlar.

Yaklaşık 405 kişinin katıldığı kamplarda El Sanatları, Tiyatro, Müzik, Halk Oyunları, Yapay Tırmanış, Oryantring, Paintball, Doğa Yürüyüşü, Satranç, Kano, Badminton, Voleybol, Futbol, Tenis, Okçuluk gibi etkinliklerin yanı sıra; Gölcük, Abant, Mudurnu, Göynük, Şehir Merkezi, Çevre Köy gezileri de yapılıyor.

Gençler, Uzman eğitimciler tarafından, güvenli bir şekilde verilen ok atma dersleri ile okçuluk sporunu da yakından tanıma fırsatı buldular.

PAİNTBALL İLE STRES ATTILAR

Kamuflaj giysilerini giyip kasklarını takan gençler, boya atan silahlarla paintball oyununun heyecanını yaşadı. İlk olarak deneyimli eğiticilerden oyun hakkında bilgi alan kampçılar, daha sonra oyuna geçti. Paintball oyunu için iki takım kuruldu ve kıyasıya mücadele edildi. Mavi ve yeşil takım olarak kurulan oyunda yer alan gençler, takım olma ruhu, birlikte hareket edebilme becerisini geliştirdiler.

BOLU’NUN TARİHİ VE TURİSTİK MEKÂNLARINI GEZDİLER

Bolu’nun tarihi ve turistik yerlerini tanıtmak ve kültürel zenginliklerini gençlerle paylaşmak amacıyla geziler düzenlendi. Abant Gölü kenarında ata binen kampçılar bol bol fotoğraf çektirdiler.

KAMPIN VAZGEÇİLMEZLERİ; TİYATRO, MÜZİK VE HALK OYUNLARI

Farklı bölge ve illerden gelen genç kampçılar, kendi yörelerine özgü halk oyunları ve müzikleri diğer bölgelerden gelen arkadaşlarına tanıtma fırsatı buldular. Folklor sergileyen gençler birbirlerini daha yakından tanıdılar. Gençlik ve Spor Bakanlığının, iş birliğini öğretmek, keşfedilmemiş yetenekleri gün yüzüne çıkarıyor.

SARIBERBEROĞLU “ALADAĞ, İZCİ KÜLTÜRÜ ALMIŞ BİR YER”

Aladağ’da devam eden kamp hakkında konuşan, Bolu Gençlik Merkezi Müdürü Şennur Sarıberberoğlu, Bolu’da düzenlenen kamplarla ilgili bilgiler verdi. Sarıberberoğlu şöyle konuştu; “ Aladağ’da kamp müdürüyüm. Kampımız Gençlik ve Spor Bakanlığının ücretsiz doğa kampları kapmasında yapılan bir proje çalışmasıdır. Bu kampımızda Bolu’dan ve Türkiye’den 32 ilden 9 toplanma merkezinden 315 öğrenci katıldı. Erkek öğrencilerimizin kampı. Bu gençlere farklı aktiviteler yaptırılıyor. Kano, paintball, okçuluk, dağcılık gibi gençlerin boş zamanlarındaki aktivitelerini geliştirme amaçlı kamplar yaptırılıyor. Yayla’da trekking yaptırıyoruz. Çevreyi tanıma amaçlı, yine Bolu’yu tanımaları amaçlı Göynük, Mudurnu gibi ilçelere gezilerimiz yapıldı. Bütün gençlerimiz ilçelerimizi görme fırsatı yakaladı. Gölcük ve Abant’a da geziler yaptırdık. Akşamları kamp ateşi yakıyoruz. Bugünde yöresel halk pazarımızda, gençlerimize yöresel bir yemek yedirmek istedik. Gözleme yaptırdık. Bayanlar tarafından yapılan gözlemelerimizi gençlerimize ikram ettik.  Bu yörede daha önce izcilik kampları yapılıyordu. Burası izci kültürü almış bir yer. İzcilik kamplarının yapıldığı dönemlerde buradaki bazı bungalovların yanı sıra altyapı hazırlıkları olmuştu. 2000 yılında toplumsal kalkınmada Gençlik kampları, Gençlik projesi adı altında kamplar başlatıldı. 2004 yılında ise, daha büyük kampların 500 kişilik kampların yapımına başlandı. Daha bu kamplar yaş guruplarına göre 18-24 ve 17-22 yaş grupları gibi bunlar ücretsiz yapılmaya başlandı. Şu anda 6 senedir tamamen ücretsiz bir şekilde doğa kampları yapılıyor. Gençlik Spor Bakanlığının kurulmasından sonrada, kamplara biraz daha ilginin fazlalaşması ve kampların altyapıya özen gösterilmiş oldu. Bu kampı kurarken, altyapı çalışmalarının yapılması burasını gençlerin isteklerine karşı hazırlanması için, mart ve nisan aylarında çalışmalara başladık. Bunun bir de büro içi çalışmaları var. İhaleler yapılıyor. Bu kamplar mart ayında başlıyor, ağustos ayının sonuna kadar devam ediyor. Aktif olarak gençlerimizin gelmesi 6 temmuz’da oldu. Şu anda Bolu’daki 4’ncü dönemi yapıyoruz. Kamplarımızı bu ayın 28’inde noktalayacağız” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2013, 18:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124