Boluspor A2 Takım Teknik Direktörü Ali Beykoz; “Hedefim futbolcu fabrikası olan Boluspor’u yeniden yaratmak”

Boluspor A2 takım teknik direktörü Ali Beykoz, çok özel açıklamalarda bulundu. 15 yıl sonra ilk kez Boluspor’da görev aldığını belirten Beykoz “A takıma gelecek sezon 1-2 oyuncu kazandırabilirsem bu benim...

Boluspor A2 Takım Teknik Direktörü Ali Beykoz; “Hedefim futbolcu fabrikası olan Boluspor’u yeniden yaratmak”

Boluspor A2 takım teknik direktörü Ali Beykoz, çok özel açıklamalarda bulundu. 15 yıl sonra ilk kez Boluspor’da görev aldığını belirten Beykoz “A takıma gelecek sezon 1-2 oyuncu kazandırabilirsem bu benim için şampiyonluk kadar değerlidir. Profesyonel takım kadar değerli bir takım çalıştırıyorum ve takımımdaki tüm oyuncular benim oğlum” dedi.

 

Haber: Hamza TÜRDÜ

37 yıllık futbolculuk ve teknik direktörlük hayatında 15 yıl aradan sonra ilk defa Boluspor A2 takımında görev alan Boluspor A2 takım teknik direktörü Ali Beykoz, çok özel açıklamalarda bulundu. Sezon başında ve ilk 7 haftada aldıkları kötü sonuçlardan dolayı çok ciddi eleştirilerle karşı karşıya kaldıklarını ifade eden Ali Beykoz “Ben oyuncularıma ve ekibime inandım ve oyuncularımla 7.haftadan sonra yaptığım toplantıda oyuncularıma çıkışın bu haftadan itibaren başlayacağını söyledim. Hiçbir zaman inancımı kaybetmedim” diye konuştu.

 

-U18’DEN GELEN OYUNCULAR YETERSİZDİ-

Boluspor A2 takım teknik direktörü Ali Beykoz ‘Sezona kötü başladık diye bir şey yok’ dedi. Beykoz “Önemli olan burada kötülükten ziyade, Boluspor’a oyuncu kazandırıp, kazandırmamanın yoluna gitmek. Yıllar sonra, tabiî ki uzak olduğum bir grubun içersine girmiş oldum. Bu grubun içersinde de, U18’den gelen oyuncular, A2’de kalan oyuncular birde dışardan tespit edilen, bakılan ve alınması gereken oyuncular vardı. Alt yapıdan gelen oyuncuların bana göre çok daha katılımcı ve faydalı olması gerekiyordu. Maalesef onlarda bunları göremedik. Kısacası U18’den gelen oyunculardan ciddi anlamda bir destek göremedim. Kadromuzdaki birçok oyuncuyu geri göndermek ve yollarımızı ayırmak zorunda kaldık. Belki yeterli gibi gözüküyorlardı ama bana göre yetersizlerdi” dedi.

 

-30 DAKİKALIK ANTRENMANLA GÖNDERMEDİM-

U18’den gelen oyuncuları yaklaşık 1 aylık kamp süresince takımın içersinde tuttuğunu ve bu oyunculara hazırlık maçlarında görev verdiğini belirten tecrübeli teknik adam Ali Beykoz “Gönderdiğim oyuncuları 30 dakikalık antrenmanla göndermedim. U18’den gelen oyuncularımıza yaklaşık 1 aydan fazla takımımın içersinde tuttum ve onlarla birlikte en az 5-6 hazırlık maçı oynadım. Ama fiziksel ve futbol yeteneği olarak hazır görmediğim için gönderdim. A2 deyip geçmemek lazım. Çıktığımız her maçta diğer takımlarda 4-5 tane A takım oyuncusu mevcut. Ligde Boluspor A2 takımımız dâhil 11 takım var, bu 11 takımdan 5 takım Süper Lig takımı. Süper Lig takım kadrolarında yaklaşık 30 taneden fazla oyuncu var. Bu takımlar en azından 4-5 tanesini A2 maçlarında oynatıyorlar. Bugüne kadar çıktığımız her maçta rakiplerimizin bize karşı A takım oyuncu oynattılar” dedi.

 

-3 OYUNCU TRANSFER ETTİM-

Yıllardır dışarılarda çalışıyorum diyen Ali Beykoz “1985 yılında futbol oynarken Boluspor’dan ayrıldım ve Türk futboluna hizmet ettim. Yaklaşık 7-8 takımda da gurbetlerde teknik direktörlük yaptım. Bu senede maalesef böyle olacaktı. Kulübe başkanımla vedalaşmaya geldiğimde, Başkanımız gitmemem gerektiğini, izleme sorumlusu olarak kalmamı ve A2 takımını da bu süreç içersinde araya sıkıştırıp çalıştırmanızı istiyorum, dedi. Başkanımızın o samimi konuşmasına bir tek karşılık bile veremedim. A2 takımını çok fazla seyretmedim. Geçtiğimiz sene 4-5 tane maçlarını izlemiştim. Mesela, K.Karabükspor bu sene play-off’a çıkmasına dua etsin. Her maçta 8 tane A takım oyuncusu A2 takım maçlarında forma giydi. Boluspor olarak biz ise safkan A2 takımıyla mücadele etmeye çalıştık. Ben geldikten sonra şunu söylemeliyim ki, sadece 3 tane oyuncusu transfer ettim. O oyuncuları da denenmelerde kadromuzu kattık” dedi.

 

-ÇOK DEĞERLİ BİR TAKIM ÇALIŞTIRIYORUM-

Sezon başında 7 haftada 4-5 mağlubiyet, 2 beraberlikle ligin en altında yer aldık ve bunun sonucunda ciddi eleştirilerle karşı karşıya kaldık diyen Beykoz “1975 yılından buyana Türk futboluna hizmet ediyorum. 2000 yılından buyana da hocalık yapıyorum. Türkiye’nin her bölgesinde teknik direktörlük yaptım. Bu bölgeleri de tanıyorum. 1 yıldır da izleme komitesinin başındayım. Avrupa da oyuncu izledim, Türkiye’nin birçok yerinde de oyuncu izledim. Tabii ki bu sene ilk defa 15 sene sonra profesyonel takım kadar değerli bir takım çalıştırıyorum. Profesyonel oyuncuların oynadığı Boluspor A2 takımının hocalığını yapıyorum. Oynamaya, onatmaya, oyuncuların performanslarıyla hareket etmeye yönelik çalışmalar yaptık. Maalesef sezon başında 7 haftada 4-5 mağlubiyet, 2 beraberlikle ligin en altında yer aldık ve bunun sonucunda ciddi eleştirilerle karşı karşıya kaldık. Ama ben oyuncu grubuma inanıyordum. Bunu yardımcı hocalarıma ve oyuncularıma da söyledim. 7.haftadan sonra oyuncularımla bir toplantı yapmıştım ve o zamanda oyuncularıma bu maçtan itibaren çıkış başlıyor demiştim. Bildiğiniz gibi 11 maçta 9 galibiyet aldık. Geçtiğimiz hafta play-off’u Konyaspor’a 1-0 mağlup olduğumuzda kaybettik. Sezon başında kaybettiğimiz puanların yüzünden ilk ikiyi kaybettik. Klasman grubuna bir aksilik olmazsa, lider olarak başlayabiliriz” dedi.

 

-A TAKIMA VERECEĞİM OYUNCULAR VAR-

Gelecek sezon A takımına verebileceğim yetenekte oyuncularım var diyen Ali Beykoz “Hedefimde tabiî ki A takıma oyuncu vermek. Oyuncularımı fizyolojik olarak ve topu doğru kullanan, doğru yere pas veren, doğru işler yapan yetenekteki oyuncuların raporunu, bir bütün olarak yönetime bildireceğim. Devre arasında da kampa gidecek oyuncular olabilir. Gerek başkanımız, gerek transfer komitemiz ve gerekse Oğuz hocamızla görüşme yapıldığı zaman da, kadrosuna katabileceği oyuncularımı söyleyeceğim” dedi.

 

-TÜM OYUNCULARIM BENİM OĞLUM-

Oğlumun takımımda olmasından dolayı tedirgin oluyorum diyen Boluspor A2 takım teknik direktörü Ali Beykoz “Kim olursa olsun, takımımda olan tüm oyuncular benim oğlum. Oğlumda benim oğlum. Nihayetinde insanlar bunu bilmeli. Dışarısını bırakın, kulübün içersinde bile zaman, zaman farkı konuşanlar oldu. Sezon başı da olmuştu ve bundan dolayı canım çok sıkılmıştı. Hayatımda bilerek hiç kimsenin hakkını da yemedim. İnsanız hata da yapabiliriz. Çalıştırdığımız kulüplerde de olmuştur. Çalıştırdığım her takımda Yüce Allah bana hep başarılar nasip etti. Bunun içinde de iki şampiyonluk nasip etti. Hatada yapabiliriz, nihayetinde yalakalık yapmadım, sahtekârlık yapmadım. Hiçbir zamanda herhangi birini kayırmadım, kayırmam da. Batuhan çoğu maç yedek çıkmıştır. Oyundan çıkması gerekiyorsa da oyundan çıkmıştır. Batuhan iyi futbolcu, çabuk, süratli ve zeki. Tabiî ki zaman, zamanda zorluğunu yaşıyorum. İnsanoğlu ağzı torba değil ki dikesin. Batuhan yaklaşık 10 yıldır Boluspor alt yapısında oynayan bir oyuncu. Ciddi bir sakatlık dönemi geçirmeden her sezon 15-20 gol atan bir oyuncuydu” dedi.

 

-YETENEKLİ OYUNCULARA ŞANS VERİLMELİ-

Fark yaratmak istiyorsanız hayatta risk almalısınız diyen Beykoz “Ciddi anlamda, 1982 yılında A takıma biz çıkmıştık. O günden itibaren kayda değer şey yok. Birçok oyuncu profesyonel oldu fakat istenilen özlenilen başarı seviyesini yakalamadılar. Bir şeyin profesyonel olması önemli değil, bir şeyin profesyonel olduktan sonra o futbolcunun sahneye çıkartılması önemli. Onu yönetenlerin sorgulanması gerekiyor. Bu işi yönetenler, bu işte kalıcı olarak cesaret gösterenler olmadı. Fark yaratmak istiyorsanız hayatta risk almalısınız. Risk almadan fark yaratılmayacağını herkes bilmeli. Onun için, o farkı yaratmak istiyorlarsa, yetenekli oyunculara şans verilmedi. Ben 17 yaşımda Fenerbehçe’ye karşı forma giydim ve o maçta ki performansımla A takımda kaldım. Şimdi bile çoğu zaman o maç konuşuluyor” dedi.

 

-HEDEFİM, YAŞANTIM BOYUNCA BAŞARILI OLMAK-

Türkiye de günlük hedeflerin olduğunu belirten Ali Beykoz “Türkiye de günlük hedeflerin olduğunu düşünüyorum. Türkiye’de her noktada, ciddi anlamda lobilerin olduğunu düşünüyorum. Duygularla hareket ediliyor. Profesyonel lisanslı bir hocayım ve 37 yıldır futbolun içindeyim. Bunun içersinde hem futbolculuk, hemde teknik direktörlük hayatım var. Genç takımlarda çalıştırdım, 3. lig takımları da çalıştırdım. 2.lig takımı da çalıştırdım. 2001 yılında da yarım sezon şuan ki PTT 1.Lig takımı çalıştırdım. Hedefim ise, yaşantım boyunca, başarılı olmak ve içimdeki heyecanı kaybetmemek oldu” dedi.

 

-BOLUSPOR’U FUTBOLCU FABRİKASI YAPMAK-

Önümüzdeki sezon A takıma 1-2 oyuncu kazandırabilirsem, bu benim için şampiyonluk kadar değerlidir, diyen tecrübeli teknik adam Ali Beykoz “Davetinizden dolayı teşekkür ediyorum. Önümüzde daha uzun bir maraton var. Ekibimle birlikte oyuncularımızı en iyi noktaya getirmeye çalışacağız. Oyuncularıma da her toplantıda bunları diyorum. A takıma önümüzdeki sezon 1-2 tane veya daha fazla oyuncuyu kalıcı olup uzun yıllar oynamak kaydıyla kazandırabilirsem, benim için şampiyonluk kadar değerli olur. Şuan ki hedefim futbolcu fabrikası olan Boluspor’u yeniden yaratmaktır” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124