ÇOCUK KOMİTESİ BOLUSPOR MAÇINDA PANKART AÇTI

ÇOCUK KOMİTESİ BOLUSPOR MAÇINDA PANKART AÇTI

Bolu Valiliği Sosyal Hizmetler Müdürlüğü bünyesinde kurulan Bolu Çocuk Komitesi, bu hafta sonu oynanan Boluspor-Kayseri Erciyesspor karşılaşmasında ‘Biz Çocuğuz Haklarımızla Varız’ pankartı açtı....

Bolu Valiliği Sosyal Hizmetler Müdürlüğü bünyesinde kurulan Bolu Çocuk Komitesi, bu hafta sonu oynanan Boluspor-Kayseri Erciyesspor karşılaşmasında ‘Biz Çocuğuz Haklarımızla Varız’ pankartı açtı.

 

Bolu Valiliği Sosyal Hizmetler Müdürlüğü bünyesinde kurulan ve çalışmalarına devam eden Bolu Çocuk Komitesi’nin çocuk tribününde açmış olduğu ‘Biz Çocuğuz Haklarımızla Varız’ pankartı tribünlerin alkışını aldı.

 

Komite neleri amaçlıyor?

Komite; çocuk haklarının, kanunen veya ahlakî olarak dünya üzerindeki tüm çocukların doğuştan sahip olduğu, eğitim, sağlık, barınma; fiziksel, psikolojik veya cinsel sömürüye karşı korunma gibi haklarının hepsini birden tanımlamakta kullanılan evrensel kavram olduğunu açıkladı.

Betticket 0pt;">Çocuk haklarının, insan hakları kavramının içinde ele alınması gereken bir konu olduğunu, bugün dünyanın birçok yerinde var olan insan hakları ihlalleri, çocuk boyutunda daha geniş kapsamlı ve büyüyerek, müdahale edilmesi daha zor bir şekilde yer almakta olduğunu belirten komite, Cenevre Çocuk Hakları Bildirisi ile şekillenmiş olan çocukların erişkinlerden farklı fiziksel, fizyolojik, davranış ve psikolojik özellikleri olduğunu, sürekli büyüme ve gelişme gösterdiği bilincinin yerleşmesi, çocukların bakımının bir toplum sorunu olduğu ve bilimsel yaklaşımlarla herkesin bu sorumluluğu yüklenmesi gerektiğini savunuyor. Komite üyeleri; “Günümüzde çocuk hakları ile ilgili olan uluslararası belge 20 Kasım 1989 tarihinde Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen ve 193 ülke tarafından onaylanmış olan Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşmesi olduğunu vurgulayarak; Temel çocuk haklarının: Sağlıklı yaşam hakkı, temel yaşam hakkının yanında, nüfus kütüğüne kaydolma, isim, vatandaşlık ve mümkün olduğu ölçüde anne-babasını bilme ve onlar tarafından bakılma hakkı olduğunu” belirtti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.