MOTİVASYON!!!

Cuma günü A2 takımının Konyaspor A2 takımı ile maça gittim. Maçın devre arasında genç muhabir arkadaşlar bana gelip “hocam Boluspor takımının Başkan vekili görevindeki Osman Gürsoy’un kendilerini...

MOTİVASYON!!!

Cuma günü A2 takımının Konyaspor A2 takımı ile maça gittim. Maçın devre arasında genç muhabir arkadaşlar bana gelip “hocam Boluspor takımının Başkan vekili görevindeki Osman Gürsoy’un kendilerini göstererek futbolcuları Adana maçı için, bu hafta yenin Adana’yı, gösterin bunlara günlerini” diyerek basın yoluyla takımını motive etmeye çalıştığını ve kendine göre motive yolları aradığını gözlemledim.

MOTİVASYON ZEKASI

Kişinin kendi içsel motivasyon bilgeliğine ne ölçüde sahip olduğunu ve kendisini motive edebilmede ne ölçüde başarılı olduğunu ifade eden bir zeka türüdür. Her zeka gibi motivasyon zekamızda geliştirilebilmektedir. Motivasyon zekasının 3 önemli boyutu vardır. Bunlardan ilki kendini hedefinin yönünde harekete geçirmek, diğeri bu çabayı kararlılıkla sürdürmek ve üçüncüsü de bu çabayı sonuçlandırmaktır.

Motivasyon zekası da diğer zeka türlerinin çoğunda olduğu gibi “geliştirilebilir” bir özelliğe sahiptir. Her insan doğuştan getirdiği temel bir motivasyon zekası düzeyine sahiptir. Aslında insanlar kendini motive eden faktörleri farkında olsalar da olmasalar da bilirler. Ancak bu zekasını geliştiremezler ve buna gerektiği önemi vermezler ise zaman içinde zekaları yerinde sayar ya da körelmeye yüz tutar. Sonuçta da zamanla bu insanlar özel ve iş hayatlarında motivasyon problemleriyle karşılaşırlar. Yada motivasyonlarını iyi yönetemedikleri için performanslarını üst seviyeye çıkartmakta zorlanırlar. Nihayetinde potansiyellerinin çok altında kalarak hak ettiklerinden çok daha azına mahkum bir hayat sürdürebilirler.

Sonuç olarak şunu belirtmek gerekir ki motivasyon zekasının yükseldiği kişisel performansı doğrudan etkileyen bir özelliğe sahip olsa da her girişilen işten olumlu sonuç alınması yada başarı kazanılması garanti edilemez.

Çünkü sonuç almak, bugünün dünyasında bireysel çabanın dışında pek çok farklı faktörlerin de içine alan karmaşık bir süreçtir.

Motivasyon konusunda birazcık da olsa bilgilendirebildiysem ne mutlu bana. Adana maçına gelirsek;

Kimseyi hedef göstererek doğru bildiklerinden vazgeçemezsiniz. Neyzen iki gözü görmeyen bir tanıdığına rastlar. Tanıdığı sorar; “memleketin halini nasıl görüyorsun Tevfikciğim” Tevfik’te “KARANLIK” diyecekken vazgeçer ve “sizin gördüğünüz gibi” diye cevap verir.

Boluspor için de söyleyeceğimiz bundan fazlası olamaz!

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124