ŞİMDİ NE OLACAK?

ŞİMDİ NE OLACAK?

Futbol Federasyonu'nun Spor Toto Süper Lig'le birlikte Bank Asya 1. Lig'in başlama tarihini Eylül ayı başına kaydırması, beraberinde son yıllarda pek de şahitlik edilmeyen bir sürece neden olacak.   Futbol Federasyonu'nun...

Futbol Federasyonu'nun Spor Toto Süper Lig'le birlikte Bank Asya 1. Lig'in başlama tarihini Eylül ayı başına kaydırması, beraberinde son yıllarda pek de şahitlik edilmeyen bir sürece neden olacak.

 

Futbol Federasyonu'nun daha önce 14 Ağustos tarihinde start alacağını duyurduğu Bank Asya 1. Lig, İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü şike soruşturması nedeniyle 1 ay gecikmeli olarak başlayacak. 10 Eylül'de söz konusu soruşturmanın tüm olası sonuçlarına göre düzenlenmiş bir yapı ile ilk düdüğün çalınacağı ligde, takımların alışıldık devre arası tatili de neredeyse kalmayacak.

Son 5 yıla bakıldığında en erken 19 Ağustos (06-07), en geç de 30 Ağustos'ta (08-09) başlayan Bank Asya 1. Lig, bir anlamda kendi takvim rekorunu kırarak Eylül ayının ikinci hafta sonunda işlemeye başlayacak.

Yıllardır sıcak havaların yarattığı ağır koşullar ve ligdeki birçok takımın gece maçına ev sahipliği yapabilme konusundaki yetersizliği nedeniyle sıkça başlangıç zamanı eleştirilen lig, uzun yıllar sonra ilk defa bir sezonu, olası sağlık sorunları ve özellikle de kalp rahatsızlığı endişeleri olmadan geçirecek. Bunun yanında 1 Ağustos'ta başlayıp, 29 Ağustos'ta sona erecek Ramazan ayının da lig startından önce tamamlanacak oluşu, bu aydaki oyuncu performanslarına yönelik geçtiğimiz yıllarda sıkça ortaya çıkan soru işaretlerine de mahal vermeyecek.

Ertelemenin en az bunun kadar dikkat çeken bir diğer etkisi de sezonun transfer dönemi kapandıktan sonra başlayacak olması.. 14 Haziran'dan bu yana kadrolarını güçlendirmeye çalışan takımlar, önceki yılların aksine bu kez yeni transferlerinin performansını veya kadro yapısındaki eksikliklerinin ne olduğunu hiçbir resmi maçta göremeden sezona adım atacaklar. FIFA'nın tanıdığı 84 günlük transfer sürecinin 5 Eylül'de sona ermesi ile takımlar kadroları nihai şekle bürünmüş halde lige başlayacaklar.

Ligin 10 Eylül'de başlamasının yaratacağı en büyük değişim ise sezonun ortasında verilen lig arasının 5 haftadan 1'e inecek olması.. Takımlar bu dönemde hem bir yandan ara transfer dönemindeki haklarını kullanarak kadrolarına takviye yapmaya çalışacak, hem de aynı zamanda çok kritik resmi maçlarda boy gösterecek. Elbette ki bu dönemdeki yoğunluk, gelecek sezon Bank Asya 1. Lig'de mücadele edecek takım sayısının değişmesi durumunda daha da artabilecek.

Soruşturmanın Futbol Federasyonu ayağında tamamlanması sonucunda takım sayısında değişiklik yaşayabilecek Bank Asya 1. Lig, alışılmadık üzere yoğun programını sezon boyunca hafta içinde oynanacak maçlarla da hafifletmeye çalışabilir. Ancak Bank Asya 1. Lig, her ne olursa olsun daha önce açıklandığı gibi 13 Mayıs 2012'de bitirilmeye gayret edilecek.

Kaynak:bankasyabirincilig.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.