Yeni Phelps’ler Türkiye’den çıkacak

2020 Olimpiyatlarına aday olan Türkiye, yüzme ve atletizmdeki açığını kapatmaya hazırlanıyor. Bu amaç doğrultusunda 28 milyon liralık kaynak ayrıldı. Michael Phelps’in antrenörü de milli takımların baş danışmanlığına getirildi.

 Yeni Phelps’ler Türkiye’den çıkacak

Mersin’de düzenlenen Akdeniz Oyunları’nda tam 50 türkiye rekoru kıran ve 10 madalya kazanan Türkiye, yüzme ve atletizm dallarında büyük bir atılıma hazırlanıyor. Turkcell’in desteğiyle, kariyeri boyunca 37 altın kazanan ve olimpiyatlarda en fazla madalya sahibi olan efsane yüzücü Michael Phelps’in antrenörü Bob Bowman ve ekibi de milli takımların baş danışmanlığına getirildi. Turkcell 14 milyon lira yüzmeye ve 14 milyon lira da atletizme maddi destek sağlayarak sponsor oldu. Böylece 2015‘te Kazan’da düzenlenecek Dünya Yüzme Şampiyonası’nda madalya hedefi konuldu.

İspanya’nın Barcelona kentinde düzenlenen Dünya Yüzme Şampiyonası’nda basınla bir araya gelen Türkiye Yüzme Federasyonu Başkanı Ahmet Bozdoğan, Turkcell ile yaptıkları sponsorluk anlaşmasıyla Türk sporunda yeni bir döneme girildiğini ifade etti.

Olimpiyatta hedef kürsü

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler, sponsorlukta artık sadece maddi desteğin yeterli olmayacağını belirterek, projenin her adımında federasyonla ortak çalışmalar yapılmasının planlandığını söyledi. Öztürkler, Bowman’ın danışmanlığında öncelikle yüzme antrenörleriyle bir çalışma yapılacağını belirterek, “Başta İstanbul olmak üzere Ankara, Bursa, Kayseri, Bolu ve Trabzon’da kurulacak Olimpik Performans Merkezleri ile yeni Phelps’lerin yetişmesini hedefliyoruz. Önümüzdeki olimpiyatlarda madalya istiyoruz” dedi. Öztürkler, Spor Bakanı Suat Kılıç’la da bir araya geldiklerini ve projeyi anlattıklarını söyleyerek, “Sayın Bakan da bize destek veriyor. Turkcell olarak iki branşa 28 milyon liralık destek vereceğiz, Kılıç da aynı şekilde bakanlık olarak 28 milyon lira destek vereceklerini söyledi” dedi.

Ailelerin ‘gelecek’ kaygısı

Öztürkler, anne ve babaların “gelecek” kaygısı nedeniyle gençlerin spor bırakıp sınav maratonuna başladığını ve bu nedenle ülkemizin olimpik sporlarda geride kaldığını belirterek yapılacak çalışmalarla bunun önüne geçileceğini, eğitim ve sporun bir arada yürütülebileceğini ifade etti. Türkiye’de halen 18 bin olan faal lisanslı yüzme ve atletizmdeki sporcu sayısının 2020 yılına kadar 200 bine yükseltmeyi hedeflediklerini söyleyen Öztürkler, Bob Bowman ve ekibi tarafından belirlenecek 4 genç sporcunun ABD’ye götürülerek olimpiyat seviyesine çıkarılması için kampa alınacağını söyledi.

Eğitim ve gelecek kaygısı nedeniyle gençlerin sporu bırakıp hayata atılmaya çalıştığını belirten Öztürkler, “Bunu değiştirmek için her türlü desteği vermeye çalışıyoruz” dedi.

2 kişi kaldık

Barcelona’daki yüzme şampiyonasında yarışan Fenerbahçeli yüzücü 18 yaşındaki Zülal Zeren de eğitim sistemindeki sorunlara dikkat çekerek, “Kulüpte birlikte yüzen 94-95 jenerasyonundan 20 kişiydik. Ancak şu an sadece 2 kişi kaldık. Çünkü bu eğitim sistemiyle yüzme sporu bir arada yürüyemiyor. Mesela ben bu yıl üniversite sınavlarına giremedim. Çünkü iki sınav zamanında da yarışmalarım vardı. Bu yüzden ABD’nin Ohio Üniversitesi’ne başvurdum ve yüzde 100 bursla orada okuyacağım. Yüzmeye de devam edeceğim, umarım olimpiyatlarda da madalya kazanabilirim” dedi.

Barcelona’da Koray Öztürkler, Türkiye Yüzme Federasyonu Başkanı Ahmet Bozdoğan ve gazetecilerle bir araya gelen Bob Bowman da yüzmenin bir sabır işi olduğunu belirterek, “12-14 yaş arası sporcuların performansını yükseltip, madalya için yetiştireceğiz” dedi. Şampiyonların yetiştirilmesinin uzun vadeli bir iş olduğunu ve bunun için sabır ve çalışmanın en önemli anahtar olduğunu ifade eden Bowman, “Elimizde son derece yetenekli sporcular var. Kalıcı bir sistem kurmaya çalışıyoruz. Ama olimpiyatlara kadar önümüzde uzun bir süre var. Bunu en iyi şekilde değerlendirip kürsüye çıkacak sporcular yetiştireceğiz” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2013, 16:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124