SPORLA KİLO ALABİLİR MİYİM?

Tüm Bolu Olay Gündem okuyucularına merhaba, köşemde sizlere sporun faydalarından belki de en fazla gözardı edilen kilo aldırma etkisini anlatacağım. Öncelikle yaygın bilinenin aksine spor sadece kilo verdirmez, amacına uygun yapılırsa aldırır, peki nasıl?

Kişinin kilo alması veya vermesi en genel hatlarla ne kadar beslendiğiyle ilişkilidir. Yaktığınızdan azını besin olarak alırsanız kilo verirsiniz, fazlasını alırsanız kilonuz artar. Toplumda önemli bir bölüm fazla zayıf olmaktan şikayetçi. Bu sorunu aşmak en kestirme olarak doğru planlamdan geçiyor, gerekli beslenme listesi hazırlandıktan sonra buna uymak büyük oranda sonuç getirecektir. Ancak burada bir problem var, fit görüntü kaybolur endişesi insanları tedirgin ediyor, işte burada sporun etkisini görüyoruz. Egzersizler, ağırlık çalışmaları, spor aktiviteleri doğru uygulanırsa vücutta kas kütlesini arttırır, yani tartıya çıktığınızda hem yağ oranınızın çok artmadığı, hem daha fit göründüğünüz hem de daha diri hissettiğiniz bir senaryo oldukça olası. Bunların yanında bireyin enerji tüketimi artacağından yeme isteği de artacaktır, bu da daha rahat yemek yemeyi beraberinde getirecektir. Ayrıca vücut ağırlığı arttıkça ona uygun bir kas sistemi de gerekir, dengesiz gelişmek yaşam kalitesini düşürebilir, bunun için de kuvvetlenmek gerekir.

Ancak asla unutulmaması gereken önemli bir detay daha var. Siz spor yaptıkça besin ihtiyanız da artar, aynı şekilde beslenmeye devam etmek özellikle yağ dokusunu azaltacakrır. Zaten zayıf olan ve bunu değiştirmek isteyenler bundan kaçınmalılar, çünkü hücler, organlar, merkezi sistemler gibi hayati alanlarda yağ dokusu oldukça önemlidir, çok az olması rahatsızlıklara sebep olabilir. Her işte olduğu gibi burada da doğru program gerekir, uzmanlardan yardım almakta fayda var. Herkese sevgi ve saygılarımla…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.