STK’ların kılavuzluğu şart

STK’ların kılavuzluğu şart

Bolu’da gerçekleştirilen Kent Konseyleri Birliğinin toplantısında konuşan Bolu Vali Yardımcısı Mümin Öztürk “Kentlerimizde sorunlar giderek artıyor, bu konuda sivil toplum örgütü temsilcilerinin yol...

Bolu’da gerçekleştirilen Kent Konseyleri Birliğinin toplantısında konuşan Bolu Vali Yardımcısı Mümin Öztürk “Kentlerimizde sorunlar giderek artıyor, bu konuda sivil toplum örgütü temsilcilerinin yol göstericiliğine ihtiyaç var” şeklinde konuştu.

 

Türkiye Kent Konseyleri Birliğinin üçüncü toplantısı Türkiye Kent Konseyi Başkanı ve Gaziantep Kent Konseyi Genel Sekreteri Necati Binici Başkanlığında Bolu'da yapıldı.
     Bolu Köroğlu Otel'de yapılan toplantıya, Bolu Vali Yardımcısı Mümin Öztürk, Türkiye Kent Konseyleri Dönem Başkanı Necati Binici, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Ağcan, kent konseyleri başkanları ve genel sekreterleri katıldı. Bolu Vali Yardımcısı Mümin Öztürk, toplantıda yaptığı konuşmada, kent konseyleri ile ilgili çok güzel çalışmalar olduğunu, toplantının çok verimli geçtiğini ifade etti. Öztürk, ''Kentleşme Türkiye'nin dışında bütün dünyada gelişen bir olgu, bütün dünyada kentler artıyor, sadece Türkiye'de değil. Köyler küçülüyor, kentler büyüyor yeni kent merkezleri kuruluyor ve kentlerin sorunları artıyor. Yönetim gerçekten çok zor bir iş, insanlarla bir araya gelip sonuca ulaşmak kolay değil. Kentlerimizde de sorunlar giderek artıyor. Bunu sadece valiliğin ya da belediyenin çözmesini beklemek de kurumlara haksızlık oluyor ama çözüm noktası sanıldığı gibi kolay değil. Bu konuda sivil toplumun da yol göstericiliğine ihtiyaç var'' dedi. Bolu Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Ağcan da belediye olarak kent konseyi ile koordineli çalıştıklarını söyledi. Ortak aklın kullanılması gerektiğini vurgulayan Ağcan,''Biz Bolu Belediyesi olarak kent konseyini ilk kuran illerden birisiyiz. Gerek kent konseyi başkanımız, gerekse genel sekreterimiz belediyeci. Dolayısıyla biz Bolu Belediyesi olarak kent konseyimizin ortak aklını, kolektif aklını dolu dolu değerlendirmeye çalışan bir belediyeyiz. Önemli ve stratejik konularda kent konseyimizle istişare halindeyiz. İstişare edip de karar verdiğimiz bütün konularda isabet ettiğimizi görmekteyiz. Ulaşım master planının hazırlanmasında ve uygulanmasında, kent meydanı projemizde, kent içi ulaşımının dizayn edilmesi ile ilgili projeler var bunların karar aşamasında ve öncesinde kent konseyimizden istifade ediyoruz, onların çok değerli fikirlerinden yararlanarak isabetli ve yararlı adımlar atıyoruz. Zaman artık bir iki kişinin karar verip uygulayacağı bir zaman değil. Kolektif aklı, ortak aklı sonuna kadar kullanma zamanıdır.'' Dedi.Türkiye Kent Konseyleri Dönem Başkanı ve Gaziantep Kent Konseyi Genel Sekreteri Necati Binici ise yola çıkış amaçlarının birlik ve beraberliği sağlamak olduğunu belirterek, ''Bu konuda mesafe kat ettiğimize inanıyorum. Şu ana kadar ortaya koyduğumuz ilke ve esaslarımızı benimseyen il sayımız 29. İkinci toplantımızdan sonra bu sayının artışa geçeceğini düşünüyorum'' diye konuştu. Bolu Kent Konseyi Başkanı Mehmet Özbostancı da kent konseyleri arasında birlik beraberlik bağına ait ortak süzgeçten geçmeye dayalı anlayışın, yurt genelinde sürdürülebilir olmasını sağlayabilmek için başlatılan bu toplantıların, kentlerin geliştirilmesinde, yaşanabilir oluşunda katkısının büyük olduğunu söyledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.