Sürdürülebilir ormancılık ilkeleri Bolu’da da rağbet görüyor

Sürdürülebilir ormancılık ilkeleri Bolu’da da rağbet görüyor

Bolu Orman Bölge Müdürlüğü tarafından düzenlenen eğitimlere katılan orman köylülerine sertifika verildi. Bolu Orman Bölge Müdürlüğü tarafından Aladağ Orman İşleme Şefliğinde yürütülmekte...

Bolu Orman Bölge Müdürlüğü tarafından düzenlenen eğitimlere katılan orman köylülerine sertifika verildi.

Bolu Orman Bölge Müdürlüğü tarafından Aladağ Orman İşleme Şefliğinde yürütülmekte olan Forest Stewardship Council-Orman İdare Konseyi (FSC) orman yönetimi sertifikasyon çalışmaları hakkında bilgilendirme, ormancılık, motorlu testere kullanımı, üretim teknikleri ve iş güvenliği eğitimine katılan orman köylülerine, İl Kültür Turizm Müdürlüğü Konferans salonunda sertifika töreni düzenlendi. Düzenlenen törene Orman Genel Müdürlüğü ve İşletme Pazarlama Daire Başkanı Kenan Akyüz, Bolu Orman Bölge Müdürü Sırrı Köstereli, Meteoroloji Müdürü Erol Öztabak, işletme müdürleri ve eğitime alan orman köylüleri katıldı.  Akyüz, törende yaptığı konuşmada, sürdürülebilir ormancılık ilkeleri doğrultusunda ormanların işletilmesi sonucu elde edilen orman ürünlerinin değerlendirilmesi, bir taraftan toplumun ihtiyacı olan orman ürünlerinin karşılanması, diğer taraftan ormancılık faaliyetleri için gerekli kaynağın sağlanmasıyla orman içi ve civarında yaşayan orman köylülerinin sosyo ekonomik açıdan işlemlendirilmesinin, Orman Genel Müdürlüğü'nün temel görevleri arasında bulunduğunu söyledi. Akyüz, ''Ancak bunu yaparken üretim işçiliğini gerçekleştiren siz değerli orman köyleri ve kooperatiflerin üyeleri köylülerimizin can güvenliği her şeyin başında gelmektedir. Amacımız üretim gerçekleştirirken hiç kimsenin zarar görmemesi ve üretilen orman envanterin en az değer kaybı ile ülkemiz ekonomisine kazandırılmasıdır. Bir ilk olarak ormanların yönetiminde sertifikasyon çalışmasını, Aladağ Orman İşletme Şefliğinde başladık ve bu çalışmaların sonucu olarak bu eğitimleri gerçekleştirildi. Unutulmamalıdır ki insan hayatı bizim için çok önemlidir'' dedi. Bolu Orman Bölge Müdürü Sırrı Köstereli ise, bölgede bir ilk olarak uygulamaya konulan Aladağ İşletmesi Müdürlüğünde sertifikasyon çalışmaları kapsamında iş güvenliği ve kesim teknikleri ile ilgili eğitimlere geçen yıldan beri devam ettiklerini, geçtiğimiz yıl 200 katılımcıya, bu yıl da 280 olmak üzere toplam 480 kişiye eğitim verdiklerini söyledi.
Program sonunda, üretim teknikleri eğitimine katılan orman köylülerine sertifikaları verilirken, çekilişle motorlu testere, koruyucu pantolon, eldiven ve iki adet gözlük verildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.