N. Halid Altundal

N. Halid Altundal

TABLOLARIN, HARİTALARIN ESİRİ OLDUK!

1 yıl önce başlayan koronavirüs salgını nedeniyle alınan tedbir kararları ve bir dönem sonra yayınlanmaya başlayan vaka tabloları, haritalar hayatımızı alt üst etti. Artık hemen hemen hepimiz Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapacağı açıklamalara odaklandık. Tedbirlerin bir sıkılaştırılıp bir esnetilmesi ile normalleşme denen şey aslında ‘ANORMALLEŞMEYE’ götürdü bizi. Bir ileri iki geri politikası sayesinde geldiğimiz noktada esnafın dertleri, zaten kötüye giden ekonomi içinde bir de üst üste yüklenen zamlar sosyal hayatı, psikolojik durumu ve daha birçok şeyi ezdi geçti.

Kafayı yedirecekler, az kaldı. Yerinde karar dönemi denen saçmalık da çare olmadı. Adı yerinde karar, ama Ankara’dan çıkmayan söze itibar edilmiyor. Ne Bolu esnafının yaşadığı sorunlar ne vatandaşımızın derdine karşılık ilimizde alınmış tek bir YERİNDE KARAR YOK! Neymiş, ‘illerin durumuna göre Hıfzıssıhha Meclisleri karar alabilecek’

3 maymunu oynayan kim, bu ‘alabilecek’ kısmındaki kararı alabilir ki? Basiretli yönetici eksikliğini salgın süreci boyunca iliklerimize kadar hissettik. Öyle ki inisiyatifin yönetimlere bırakıldığı birçok alanda hiçbir yerel karar alınamadı. Üniversitede de durum böyle! Salgın süreci başından beri Yükseköğretim Kurulu her yaptığı açıklamada ‘üniversite yönetimlerine yetki devri yapıyoruz’ vurgusunda bulunsa da maalesef Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi yönetiminde de Ankara merkezli kararlar dışında alınmış tek bir karar yok.

3 maymun ve papağanlaşan bir yönetim anlayışına karşı halkımızın tepkisi her geçen gün artıyor. Bu günler geçer, elbet geride bırakacağız salgını da sorunları da. Ve sonra  alınamayan kararlara karşı vatandaşın alacağı kararları göreceğiz.

Şu geldiğimiz noktada ‘Dinamik, Tematik’ adı altında yapılan ‘SIKI’ denetimler etkisini öyle bir göstermiş ki vaka sayısında bir hayli yüksek ARTIŞ ortaya çıktı. Maşallah diyelim, çok güzel gidiyoruz. Gidiyoruz ama nereye? Aşı sıkıntısı içerisinde geçirdiğimiz Mart ayının bedelini aşı olmasına rağmen sıkıntılı geçireceğimiz Ramazan ayı boyunca ödeyeceğiz. Temennim, Ekim’de, Kasım’da söylenen bahar ayında aşımız hazır haberlerinin artık gerçek olması. Selametle…

Önceki ve Sonraki Yazılar