N. Halid Altundal

N. Halid Altundal

TAM NORMALE ADIM ADIM

Koronavirüsle mücadele kapsamında 15 Ocak itibariyle başlatılan aşılama çalışmaları Haziran ayı ile birlikte büyük bir hız kazanmış durumda. Mart ayına girerken aşı tedariğinde yaşanan sorunlar sebebiyle yeniden bir kapanma sürecine giren ülkemiz, birkaç haftadır hızla artan aşılama sayısı ile birlikte tam normale adım adım ilerlemeye başladı. Öyle ki günlük açıklanan koronavirüs vaka tablosundaki rakamlar da aksini göstermiyor. Vaka ve vefat sayısındaki inişli çıkışlı grafik ağır hasta sayısındaki düşüşte etkili olmazken gözleri her zaman ki gibi Temmuz ayında alınacak kararlara çevriliyor.

Yaz ayları ile birlikte turizm sezonunun canlandığını göz önünde bulundurursak zaten yeni bir gevşeme kararı çıkacağına kesin gözüyle bakabiliriz. Geçen yıldan biliyoruz çünkü. Eylül ayı geçene kadar neredeyse tedbirin T’sini anmadılar. Olsun en azından bu yıl aşılama çalışmaları hız kazandı da ‘tedbir almasalar da olur’ diyecek noktaya geldik. Zaten tedbirler konusunda özellikle vefat ve ağır hasta sayısının büyük bir etkisi var. Temennimiz tam normale birkaç adım daha yaklaşmak.

Öte yandan İl Sağlık Müdürlüğümüzce yürütülen aşılama çalışmalarını takdir etmemek elde değil. Sağlık Bakanlığınca açıklanan her kararı anında ilimizde uygulamaya geçiren Sağlık Müdürlüğü ekiplerimiz toplu çalışma alanlarında dahi aşılama çalışmalarına başladı. Yani artık randevu alıp aşı olabilirsiniz kısmından biz geldik kısmına döndük. Sağlık Müdürümüz Muhammed Emin Demirkol’u kutluyorum. İnanıyorum ki bu yaz sonrası Bolu artık tam normale kavuşacak. Selametle…

Önceki ve Sonraki Yazılar