Ceren Cansu Yılmaz

Ceren Cansu Yılmaz

TAŞAN SABRIMIZIN DURDUĞU SON YÜREK!

Geçen hafta gündemi sarsan, utanç verici iki canice cinayet hakkında iki kelam edeceğim size bu hafta.

Geçtiğimiz günlerde ülkemizde görevi başındayken biri avukat biri doktor olan iki aydın insan canice hayattan koparıldı. Doktorlar artık ölmek istemediklerini haykıran seslerini duyurmak için iş bırakma eylemi yaparken, acil servislerin açık olduğunu bilmeyen cahil zihniyetler sanki doktorların hiçbir hastaya bakmadığını iddia ederek, halkı bir kere daha can kurtaran bu insanlara karşı kin ve nefrete sürükleyecek açıklamalar yaptı.

Biz avukatlar ise yitip giden meslektaşımızın arkasından iki gün barolarımızın önderliğinde duruşmalara girmeyerek, ölmek istemediğimizin sessiz çığlığını haykırdık. Elimizden gelen şimdilik buydu ve biz de bunu yaptık.

Kutsal olarak nitelendirilen mesleklerden ikisini icra eden, ülkenin aydınlık yüzlerinden olan, bu ülkeye katacağı onca şey olan bu iki insan, faydasız, cahil, karanlık zihniyetler tarafından yok edildi, artık hayatta değiller. Ne acı dimi?

Biz avukatlar her an öldürülebileceğimizi bilerek bu işi yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Çünkü savunma olmazsa yargılama olmaz. Çünkü savunma olmazsa adalet tecelli etmez. İşte bundan tüm çabamız. İnsanlık için yapılan bir onur mesleğini icra ederken ölümden her an korkmak, sebepsizce hayattan koparılabileceğin tehdidi altında yaşamak ama yine de bu mesleği yapmaktan vazgeçmemek. İşte biz avukatların tam olarak gün be gün bu ülkede yaşadığı bu.

Dava açtı diye o insanı ve o davada onu savunan avukatı sırf işini yapıyor diye, hastasına bakan doktoru canilikle öldürmenin bir açıklaması, bir dayanağı olamaz. Bu yaşanan ne akla, ne vicdana sığar. Gönül çok ister bu ölümler son olsun. Ancak biliyoruz ki son olmayacak. Evet taşan sabrımızın durduğu son yürekler bunlar. Ama biz buradayız. Ne olursa olsun da savunma olmadan olmayacak yargılamayı, adaleti sağlamaya devam edeceğiz. Doktorlar hayat kurtarmaya devam edecek, biz bu ülkenin aydınlık yüzleri olarak var olmaya devam edeceğiz. Biz birer birer aydınlığa çıkarken o cahil zihniyetler kendi karanlıklarında boğulamaya mahkum olacaklar.

Biliyoruz başımız sağ olmayacak bizim. Her meslektaşımızın ölümünde daha da katlanacak acımız. Ama biz onlar için de burada olmaya devam edeceğiz. Son nefesimizi verene kadar. İlle de adalet, er ya da geç adalet diyerek…

Haftaya görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalın…

Önceki ve Sonraki Yazılar