Tedbirler testi kırılmadan alındı

Tedbirler testi kırılmadan alındı

Son haftalarda hava sıcaklığının eksi değerlere düşmesi, göllerin buz tutmasına neden oldu. Son bir hafta içerisinde buz tutan göllerdeki buzların kırılmasıyla birlikte 10'a yakın kişinin yaşamını yitirmesi üzerine...

Son haftalarda hava sıcaklığının eksi değerlere düşmesi, göllerin buz tutmasına neden oldu. Son bir hafta içerisinde buz tutan göllerdeki buzların kırılmasıyla birlikte 10'a yakın kişinin yaşamını yitirmesi üzerine Bolu İl Çevre ve Orman Müdürlüğü yetkilileri harekete geçti.

Buzla birlikte ayrı bir güzelliğe bürünen göller, tehlikeyi de beraberinde getiriyor. Gölün üzerinde balık tutan, oynayan, ya da gezinti yapan vatandaşlardan buzun kırılmasıyla birlikte gölün içerisine düşerek yaşamını yitirenler oldu. Bu nedenle ziyaretçi potansiyeli fazla olan göllerde tedbirler de artırıldı. Yetkililer ise, buz tutan göllerin üzerine çıkılmaması için uyarıda bulunuyor. Hava sıcaklıkları son haftalarda eksi değerlere düştü, göller, nehirler dondu. Tehlikeye aldırış etmeyen vatandaşlar, gölün üzerinde ya balık tutuyor ya oynuyor ya da kayıyor. Bu renkli görüntüler çoğu kez faciayla sonuçlanıyor. Son bir hafta içerisinde buz tutan göldeki buzların kırılmasıyla birlikte 10'a yakın kişi yaşamını yitirdi.

Bolu İl Çevre ve Orman Müdürlüğü tetikte

Bolu'da da, her gün yüzlerce ziyaretçi ve tatilci çeken Abant Gölü, Gölcük Gölü ve Yedigöller Gölü'nün donması üzerine yetkililer harekete geçti. Gölün kenarlarına uyarıca levhalar konuldu, görevli sayısı artırıldı. Görevliler gece gündüz nöbet tutmaya başladı.
Bolu İl Çevre ve Orman Müdürü Sezgin Akay, Abant Gölü, Gölcük Gölü ve Yedigöller Gölü'nün donduğunun altını çizdi. Akay, göllerin donmasıyla 'Göle girmek tehlikeli ve yasaktır' tabelaları astıklarını belirterek, "Memur sayısını artırdık ve ekstra talimat verdik. Gölü kış boyunca dört gözle bekliyorlar. Ayrıca göllerde gece gündüz nöbet tutuyoruz."dedi. Akay, şuana kadar boğulma vakası meydana gelmediğini ancak olmaması içinde bütün tedbirleri aldıklarını dile getirdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.