Tek umudumuz organ bağışı

Tek umudumuz organ bağışı

Bolu İl Sağlık Müdürü Dursun Koç Ovadüzü köyünde yaşayan ve organ nakli bekleyen 12 yaşındaki Şevval Karatekin'i ziyaret ederek bu türden hastalara organ nakli için öncelik verilebileceğini...

Bolu İl Sağlık Müdürü Dursun Koç Ovadüzü köyünde yaşayan ve organ nakli bekleyen 12 yaşındaki Şevval Karatekin'i ziyaret ederek bu türden hastalara organ nakli için öncelik verilebileceğini ifade etti.

 

Bolu İl Sağlık Müdürü Dursun Koç, kalp ve akciğer nakli bekleyen 12 yaşındaki Şevval Karatekin'i ziyaret etti. Sağlık Müdürü Koç, Şevval Karatekin'in Bolu'nun Ovadüzü köyündeki evine gerçekleştirdiği ziyarette, çocukluktan gelen bir rahatsızlığının bulunduğunu ifade ederek, ''Damarlararası bizim 'ana arter' değimiz 'aort damar' dediğimiz kalbin ana çıkış damarı ve tüm vücuda dağılan damarları ve birde iki akciğere giden iki damar var. Onlar arasındaki bir kan geçişi nedeniyle birindeki basınç ile diğerindeki basınç çok farklı. Aort damarındaki basınç akciğerlere de yansıyınca akciğerlerde bir hasar oluşmuş. Sürede uzun geçince artık akciğerlerin ve kalbin değişmesi gerekiyor. Nakil gereken bir süreç'' biçiminde konuştu. Şu anda Şevval Karatekin'in genel durumunun iyi olduğunu, takiplerinin yapıldığını, ciddi bir sıkıntısının bulunmadığını ifade eden Koç, Şevval Karatekin'in Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından köye gönderilen bir öğretmen sayesinde de eğitimini sürdürdüğünü bildirdi. Şevval Karatekin'in organ nakli için başvurusunun bulunduğunu, ancak, Sağlık Bakanlığı olarak tekrar kayıtlarını alacaklarını belirten Koç, bu gibi hastalara organ nakli konusunda öncelik verilebildiğini vurguladı. Kadınlarda yaş ortalamasının Türkiye'de 74-75 olduğunu ve ciddi bir yaşam beklentisi olduğuna dikkati çeken Koç, ''Belli kriterler var. Çocuğumuzun genel durumunun da iyi olması açıkçası bizim adımıza bir şans. Buradan özellikle şunu belirtmek istiyoruz. Organ bağışı çok önemli bir husus. Binlerce hastamız var, toplumumuz çok duyarlı. Olabilecek her türlü duyarlılık artışı binlerce insanın hayatının kurtulması demek. Bu nedenle biz vatandaşlarımızdan duyarlılıklarını bir kez daha artırmalarını bekliyoruz. Bu organlardan yeni yaşamlar ortaya çıkacak. Bağışlanacak organlar çok değerli'' diye konuştu. Baba Abdullah Karatekin ise Sağlık Müdürü Dr. Dursun Koç'un kendilerini ümitlendirdiğini anlatarak, ''Sağlık müdürlüğü kızımın takiplerini kendileri üstlendi. Sağ olsunlar. İnşallah daha iyi olacak, umutluyum. Şevvalin durumu iyi, bazen bir günü bir gününü tutmuyor. Heyecanı ve fazla yorulmayı bayılmalarına neden oluyor. Bayılmaları her geçen gün biraz daha arttı. Tek umudumuz organ bağışı'' şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.