Teknik takibin kurbanı oldum##hb_manset.gif

Teknik takibin kurbanı oldum##hb_manset.gif

Bolu Belediyesi'nin önceki yıl açtığı halk otobüsü hattı ihalesiyle ilgili olarak "İhaleye fesat karıştırmak" suçundan tutuksuz yargılanan 14 sanığın yargılanmasına dün Bolu ağır ceza mahkemesinde devam...

Bolu Belediyesi'nin önceki yıl açtığı halk otobüsü hattı ihalesiyle ilgili olarak "İhaleye fesat karıştırmak" suçundan tutuksuz yargılanan 14 sanığın yargılanmasına dün Bolu ağır ceza mahkemesinde devam edildi. Mahkeme’de tutuksuz olarak yargılanan Etimesgut eski belediye başkanı Serhat Kemal Yılmaz Bolu belediyesi ile ilgili hiçbir ilgisinin olmadığını söyleyerek; “Sadece yaptığım bir telefon konuşmasının teknik takibe takılması yüzünden bugün burada bulunmaktayım. Ben hiç kimseye “şunu al” ya da “birine şunu ver” türünden konuşmalar yapmadım” dedi.

 

Kamu ihalesine fesat karıştırmak iddiası ile haklarında kamu davası açılan 14 kişinin yargılanmasına Bolu ağır ceza mahkemesinde devam edildi. Dava kapsamında Bolu Belediye başkanı Alaaddin Yılmaz, dönemin encümen üyeleri İsmail Gezgin, Seyit Ali Özkoç  Abdulkadir Key ,Etimesgut eski belediye başkanı Serhat Kemal Yılmaz ve Bolu Belediye başkan yardımcısı İhsan Ağcan gibi isimler tutuksuz olarak yargılanıyorlar. Sanıklar hakkında İhaleye fesat karıştırmak suçundan 6 yıldan 15 yıla kadar hapis isteniyor." Mahkeme’de tutuksuz olarak yargılanan Etimesgut eski belediye başkanı Serhat Kemal Yılmaz Bolu belediyesi ile ilgili hiçbir ilgisinin olmadığını söyleyerek; “Ben ne Bolu belediyesinde görevliyim ne de ihale şartnamesi hazırlanırken onların yanında bulundum. Sadece yaptığım bir telefon konuşmasının teknik takibe takılması yüzünden bugün burada bulunmaktayım. Ben hiç kimseye “şunu al” ya da “birine şunu ver” türünden konuşmalar yapmadım. Sadece hatır sormak için telefon konuşması yapmıştım. Kendim Ankara’da ikamet ediyorum. Daha önce verdiğim savunmamın da dikkate alınarak duruşmadan vareste tutulmamı talep ediyorum” dedi.

Davada tanık olarak katılan Kenan Ulusoy ise  60.000 liraya 20 numaralı hattı kiraladığını söyleyerek; “Sözleşmede arabaların özellikleri yazıyordu. Biz Isuzu marka araç aldık. Daha sonra belediye’den bize bu aracın uygun olmadığı söylendi bizde o özelliklere uyan Otokar marka aracı almak zorunda kaldık” biçiminde konuştu.3 firmaya ait otobüslerin Bolu belediye başkan yardımcısı İhsan Ağcan’ın da olduğu bir ortamda kendilerine gösterildiğini söyleyen Ulusoy; “Isuzu marka araçların şartnameye uygun olmadığı ve diğer iki firmaya ait aracın şartnamelere uygun olduğu ifade edildi. Bende o yüzden Otokar marka araç satın aldım” diye konuştu. Mahkeme de konuşan hat işletmecilerinden Kemal Mülayim ise belediye yöneticileri tarafından kendisine Isuzu marka arabaların şartnameye uymadığı yolunda sözler söylenmesine rağmen şu anda hatlarda Isuzu marka bir aracın çalıştığını belirterek ; “Ben ihaleye ilk girenlerdenim. Isuzu marka araç satın almıştım. Daha sonra bize bu aracın şartnameye uymadığı söylendi.Bende o yüzden sözleşme imzalamadım.Teminatım yandı.O yüzden bunun hesabının sorulmasını istiyorum” biçiminde konuştu.Sanıkların avukatları ise dosyanın bilirkişiye gönderilmesi isteyerek; “Bizce bu olay yeteri kadar aydınlanmıştır. Savcılık mütalaasını verecek olursa esastan savunmayı verebiliriz” şeklinde konuştular. Mahkeme yeni tanıkların dinlenmesi amacıyla davayı 14 Nisan Perşembe gününe erteledi. Dosyanın Bilirkişiye gönderilmesine ise bir sonraki duruşmada incelendikten sonra karar verilecek.Etimesgut eski belediye başkanı Serhat Kemal Yılmaz’ın talebi ise kabul edildi. Böylelikle Yılmaz bundan sonraki duruşmalarda avukatı tarafından temsil edilecek.

 

Haberin içinden

 

Bolu Belediyesi'nin 2009 yılı Kasım ayında açtığı 30 halk otobüsü hattı ihalesinde teknik şartnamenin sadece bir otobüs markasına yönelik olduğu, ihaleyi kazananların bir firmaya ait otobüsleri satın almaları yönündeki iddialarla ilgili olarak "İhaleye fesat karıştırmak" suçundan Bolu Ağır Ceza Mahkemesi'nde kamu davası açılmıştı. Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ifadesinde ihaleyi kazananların bir firmaya ait otobüsleri satın almaları için zorlanmalarının söz konusu olmadığını belirterek, ihale komisyonu başkanı olarak görev yapmasına rağmen, başkan yardımcısı İhsan Ağcan'ın işlemleri yürüttüğünü söylemişti.. Yılmaz ihale sürecinde bir otobüs firmasına ait araçların satın alınması konusunda ihaleyi kazananlardan kendilerine baskı yapıldığı yolunda bir şikayet gelmediğini de ifade etmişti. Yılmaz ihalenin teknik sözleşme doğrultusunda, usulüne uygun olarak yapıldığını ve belediyenin kazançlı çıktığını da vurgulamıştı. Bolu belediye başkan yardımcısı İhsan Ağcan ise ihalenin tamamlanmasının ardından ihaleyi alan kişi ve firmaların taşıma yapacakları otobüsler için teknik şartname istediklerini, kendisinin bu aşamada herhangi bir yönlendirmesinin olmadığını, ihale ile ilgili olarak da daha önce beraber görev yaptıkları Serhat Kemal Yılmaz'ın kendisinden hiçbir talebinin olmadığını belirtmişti. Ağcan komisyon üyesi olmadığı halde bir firmaya ait araçları empoze ettirdiği iddialarını anlamanın mümkün olmadığını belirterek, otobüs firması yetkilisi Talip Şanlı'nın kendi cep telefonuna gönderdiği "Başkanım ne olur İsuzucuları bertaraf edin" mesajını emniyette gördüğünü, böyle bir mesajı okuduğunu hatırlamadığını, geldiyse bile okumadan sildiğini söylemişti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.