“Torba yasa” talihlileri Seçim sonrasında açıklanacak  ##hb_manset.gif

“Torba yasa” talihlileri Seçim sonrasında açıklanacak ##hb_manset.gif

Bolu belediye başkanı Alaaddin Yılmaz yeni çıkan Torba yasası kapsamında 200 kadar belediye işçisinin milli eğitim müdürlüğüne kaydırılacağını söyleyerek “Önceliği emekliliği gelenlere ve işe...

Bolu belediye başkanı Alaaddin Yılmaz yeni çıkan Torba yasası kapsamında 200 kadar belediye işçisinin milli eğitim müdürlüğüne kaydırılacağını söyleyerek “Önceliği emekliliği gelenlere ve işe yaramazlık noktasında eksikliği olanlara vereceğiz. Şu anda çalışmalarımız sürüyor. Milli Eğitim müdürlüğü henüz kadro tahsis etmediği için işçi kaydırmaları seçim sonrasına da kalabilir. Tek üzülen ise işçi sendikası olacak. Çünkü müşteri kaybedecek” biçiminde konuştu.

 

Bolu belediye meclisinin Mart ayı meclis toplantılarının birinci toplantısı geçtiğimiz Cuma günü yapıldı. Oturumda CHP’li belediye meclis üyesi Erhan Beykoz’un torba yasa sonrasında belediye işçilerinin konumuyla ilgili sorduğu sorular toplantıya damgasını vurdu. Başkan Yılmaz’ın daha önce 200 belediye işçisini milli eğitim müdürlüğüne kaydıracağı yönünde açıklamalar yaptığına dikkat çeken Erhan Beykoz; “Bunun hangi aşamada olduğunu öğrenmek istiyorum. Mümkünse yapılacak kaydırmalar işçi ve sendikanın onayı alınarak yapılmalı ve konu barış içinde halledilmelidir” diye konuştu. Bolu belediyesinde işçi fazlası olduğunu ve yeni çıkan Torba yasası kapsamında 200 kadar belediye işçisinin milli eğitim müdürlüğüne kaydırılacağını söyleyen Bolu belediye başkanı Alaaddin Yılmaz “Bunu ben değil rakamlar söylüyor. Devlet her belediyenin hacmi uyarınca bulundurması gereken norm kadro sayısını açıklamış. Bolu ölçeğinde bir kent belediyesinde 205 işçi 410 memur’un olması gerekiyor. Oysa bizim belediye’de 392 işçi mevcut, memur sayımız ise sadece 112 bu yüzden teknik bir çalışma yaparak çalışan sayımızı normlar ölçüsüne çekmemiz gerekiyor.”dedi. Milli Eğitim’e gönderilecek belediye işçilerinin hangi kıstaslara göre belirleneceği hususunda da açıklama yapan başkan Yılmaz; “Önceliği emekliliği gelenlere ve işe yaramazlık noktasında eksikliği olanlara vereceğiz. Bu çalışan içinde avantajlı olacak. Gidecekleri yerlerde daha avantajlı şartlarda çalışacaklar. Şu anda çalışmalarımız sürüyor, Milli Eğitim müdürlüğü henüz kadro tahsis etmediği için işçi kaydırmaları seçim sonrasına da kalabilir. Bu Bolu belediyesine de önemli bir rahatlama getirecek. Tek üzülen ise işçi sendikası olacak. Çünkü müşteri kaybedecek” biçiminde konuştu.200 işçinin emeklilik parasının en az 12 Trilyon olduğuna da işaret eden başkan Yılmaz; “Yıllık bazda aldıkları maaşa bakacak olursak bu 6 trilyon gibi bir rakama tekabül eder. Bizim bu rakamı her yıl hizmet için kullanacak olmamız bize çok büyük bir katkı sağlacak”dedi.

 

Hesap Ortada…

 

Hafta içinde yaptığı açıklama da belediye çalışmalarının hizmet alımı yoluyla yapılmasından duyduğu rahatsızlığı dile getiren eski Bolu belediye başkanı Necdet Gören’e de göndermelerde bulunan başkan Yılmaz “Ben Belediye işçisine 10 liraya yaptırdığım bir işi hizmet alımı yoluyla 1 liraya yaptırıyorum. Bir belediye işçisi yılda en fazla 209 gün çalışıyor. Ama Bolu belediyesi olarak çalışsa da çalışmasa da işçimize para ödemek zorundayız. Hizmet alımında ise çalışana çalıştığı gün kadar para ödüyoruz. Göreve geldiğimde sadece belediyenin bozulan araçlarını tamir etmek için belediyede istihdam edilen çok sayıda işçi vardı. ‘Oysa her taraf tamirci dolu, ben niye bünyemde kadrolu tamirciler çalıştırayım? Çağırırım servisini gelirler yaparlar’ diye düşündüm ve gerekli atılımları yaptım. Yaptığımız hesaplamalar sonrasında belediye’nin bünyesindeki tamircilere bir yılda ödenen maaşlarla her yıl araçların yenileceğini tespit ettik” diye konuştu.

 

Böyle çıkma olur mu?

 

Toplantı’nın Dilek ve Temenniler bölümünde konuşan CHP’li meclis üyesi Naci Yörük Cumhuriyet parkında yapımı süren Cafe inşaatının hangi normlara göre belirlendiğini merak ettiğini söyleyerek; “Buradaki yeşil alanın korunması ve düzenli bir yer haline getirilmesi kaydıyla bu park ihaleyle müstecire verildi ama geçenlerde gittim baktım yapının çapı çok genişlemiş neredeyse parkın büyük bir bölümünü kaplamış. Bu konuyla ilgili bilgi istiyorum” dedi. Yörük’e cevaben konuşan İmar komisyonu başkanı Haluk İnceler ise müstecire parkın %5’ni kullanması şartıyla parkın kiralandığını vurgulayarak; “Çıkmalar olabilir “ biçiminde konuştu. Yörük ise “Oraya gidinde bakın çıkma mı değil mi anlarsınız” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.