Tren yine kaçtı##hb_manset.gif

Tren yine kaçtı##hb_manset.gif

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 61. Hükümeti Başbakanlık Yeni binada açıkladı.6 Yeni bakanın yer aldığı 3 bakanında görev yerlerinin değiştirildiği yeni hükümette Bolulu hiçbir milletvekili yer almadı.   Başbakan...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 61. Hükümeti Başbakanlık Yeni binada açıkladı.6 Yeni bakanın yer aldığı 3 bakanında görev yerlerinin değiştirildiği yeni hükümette Bolulu hiçbir milletvekili yer almadı.

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 61. Hükümetin Bakanlar Kurulu'nu açıkladı. Bolu milletvekillerinin yer almadığı yeni kabinede sürpriz isimlere de yer verildi. Bolu yaklaşık 20 yıldır Türkiye Cumhuriyeti hükümetlerine bakan verememenin sıkıntısını yaşıyor. Bolu 1989-1990 yılında ANAP’lı Kazım Oksay ve Avni Akyol’un devlet bakanlığı ve Milli eğitim bakanlığı yaptığı dönemlerden bu yana bir türlü bakan çıkaramadı. Bolu Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Emin Semercioğlu 12 Haziran genel seçimleri öncesinde yaptığı açıklama da Bolu’nun bir bakana ihtiyacı olduğunu vurgulayarak; “İleriye yönelik olarak plan ve programı ortaya koyacak, başbakanla çekinmeden konuşabilecek milletvekillerine ihtiyacımız var. O yüzden milletvekillerimizin medeni cesaretinin ve bilgi birikiminin olması gerekmektedir. Son 8 yıllık sürece baktığımızda güçlü olan bakanların direkt olarak istediği kişiye ulaşarak işini rahatça yaptırdığını görebiliyoruz ama sade milletvekilleri için aynı şey söz konusu olmuyor” diye konuşmuştu.

 

Teselli Ercoşkun olabilir

61.hükümete bakan veremeyen Bolu, Ak Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun’nun yeni pozisyonuyla bir nebze de olsa teselli bulabilecek. Gazetemize sızan bilgilere göre Ali Ercoşkun’un adı Bilim Sanayi ve Teknoloji bakanlığı komisyonu ile Dışişleri bakanlığı komisyonluğu üyeliği için geçiyor. Ercoşkun’un özellikle Bilim Sanayi ve Teknoloji bakanlığı komisyonunda yer alması Bolu için büyük bir avantaj teşkil edecek gibi görünüyor. İlimiz Bolu 90 öncesinde çok sayıda bakan çıkarmasıyla biliniyor. Avni Akyol, Kemal Demir, Kazım Oksay, Turgut Gülez ve Neşet Akmandor Bolulu parlamenterler içersinde en çok dikkat çeken isimler olarak hafızalarda yer ettiler.

 

İşte tarihe damgasını vuran Bolu’lu bakanlar

Neşet Akmandor

Cumhuriyet Senatosu Bolu Üyeliği (5 Haziran 1977 - 12 Eylül 1980) ile Enerji ve Tabii Kaynaklar, Milli Savunma Bakanlıkları yaptı.

 

Turgut Yaşar Gülez

Cumhuriyet Senatosu Bolu Üyeliği (2 Haziran 1968 - 5 Haziran 1977), XVII.ve XVIII Dönem Bolu Milletvekilliği ile Bayındırlık Bakanlığı yaptı.

 

Kazım Oksay

1983-1989 yıllarında 1. ve 2. Özal Hükümetleri Devlet Bakanı, 8 kez Başbakan vekili olarak görev yaptı.

 

Avni Akyol

1977 yılında yapılan genel seçimlerde Adalet Partisi'nden (AP) Bolu milletvekili oldu. Ardından kurulan II.MC.Hükümeti'nde Kültür Bakanlığı yaptı.1989’da II. Özal Hükümeti'nde yapılan difüzyon sonucu Hasan Celal Güzel'in yerine Milli Eğitim Bakanı oldu ve bu görevi 3 hükümette de devam ettirdi. (II. Özal Hükümeti, I. Akbulut Hükümeti, I. Yılmaz Hükümeti).

 

Kemal Demir

1.(XII), 2.(XIII), 3.(XIV) ve 4.(XV) Dönem Bolu Milletvekilliği ile Sağlık ve Sosyal Yardım, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlıkları ile Kızılay Genel Başkanlığı yaptı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.