Turgay’ın ailesi Temyiz’e gidiyor##hb_manset.gif

Turgay’ın ailesi Temyiz’e gidiyor##hb_manset.gif

“Sedat Turgay Davası” nihayet sonuçlandı. Sanık Mutlu Güner görevi kötüye kullanma ve hakaret suçlarından 22 ay 2 gün hapis cezasına çarptırıldı. Güner’in avukatları Olay gününden...

“Sedat Turgay Davası” nihayet sonuçlandı. Sanık Mutlu Güner görevi kötüye kullanma ve hakaret suçlarından 22 ay 2 gün hapis cezasına çarptırıldı. Güner’in avukatları Olay gününden itibaren “Basın” ve “Turgay’ın çevresi” tarafından müvekkilleri üzerinde bir mahalle baskısının oluşturulduğunu söylediler. Sedat Turgay’ın ailesi ise kararı temyize götüreceklerini ifade etti.

 

Bolu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi Başhekimi Dr. Sedat Turgay’ın intiharından sorumlu olduğu iddia edilen Sağlık Bakanlığı müfettişi Mutlu Güner, 22 ay 2 gün hapis cezasına çarptırıldı. Bolu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasına Sanık Mutlu Güner katılmadı. Güner’in avukatları Canbey Avşar,  Özkan Şahin davada hazır bulundu. Sedat Turgay’ın eşi Hatice Turgay, Emre Turgay ve avukatları Hamit Ozan Çelikağ, Mustafa Güler, İsmet Ulaş da duruşmada yer aldı. Duruşma sonunda Sağlık Bakanlığı müfettişi Mutlu Güner, görevi kötüye kullanma suçlamasından 10 ay 12 gün, hakaret suçundan da 11 ay 20 gün hapis cezasında çarptırıldı. Güner’e verilen cezalar ertelendi. Güner eğer bu suçları 5 yıl içersinde tekrar işlerse cezası işlerlik kazanacak ve paraya çevrilmeyecek. Güner, ayrıca, 2 yıl denetime tabii tutulacak.

 

Müvekkilimiz “mahalle baskısına” maruz kaldı

 

Dünkü duruşmada müfettiş Mutlu Güner’in avukatları Yargıtay’ın mobbing konusunda verdiği kesinleşmiş bir kararı olmadığını söyleyerek Güner’in davranışlarının buna emsal teşkil etmeyeceğini söylediler. Müfettiş Mutlu Güner’in 25 Temmuz 2007 tarihinde Bolu’dan ayrıldığını ve intihar olayının 30 Temmuz 2007 tarihinde meydana geldiğini vurgulayan Güner’in avukatları “ Müvekkilimiz intiharın olduğu gün kentte bulunmamaktadır. Merhum Turgay’ın intiharının arkasında başka sebepler aranmalıdır. Ayrıca Olay gününden itibaren basın ve Müştekinin çevresi tarafından müvekkilimiz çevresinde adeta bir mahalle baskısı oluşturulmuş ve Sayın Güner ısrarla intiharın sebebi olarak gösterilmiştir” şeklinde konuştular. Sağlık bakanı Recep Akdağ tarafından Müfettiş Mutlu Güner’in Bolu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesine inceleme yapmak için görevlendirildiğini söyleyen Güner’in avukatları “Başhekim’de dahil olmak üzere hastanenin doktorlar tarafından özel çıkarlar için kullanıldığı, İleri tarihli randevu sistemi yüzünden gerçek hastaların randevu alamadığı her sene aynı kişilerin hastanede belli tarihlerde yattığı ve bazı doktorların bunun için kapora aldığı bu incelemeler sonucunda ortaya çıkmıştır. Söz konusu doktorların yargılanmasına şu anda devam edilmektedir” biçiminde konuştular.

 

“Hepinizi dışarı çıkartırım”

 

Bu sırada davayı izlemekte olan bazı seyircilerin avukatlara tepki göstererek “ispatlayın” demeleri üzerine konuşan Yargıç Selfet Giray “Burada avukatlar konuşuyor. Hiç bir şekilde müdahalede bulunarak mahkemeyi etki altına alamazsınız eğer bir daha müdahalede bulunulacak olursanız hepinizi dışarı çıkartırım” şeklinde konuştu.

 

“Güner’in davranışları Mobbing kavramıyla örtüşüyor”

 

Sedat Turgay’ın avukatları ise davanın bireyin devlete karşı korunması ilkesi açısından büyük bir önem taşıdığını vurgulayarak; “Bu dava “Mobbing “ kavramına maruz kalan herkes açısından büyük bir önem taşımaktadır. Mahkeme bu konuda alacağı kararla bir ilke imza atacaktır” biçiminde konuştular. Sedat Turgay’ın başından beri “Psikolojik işkence “ anlamına gelen Mobbing kavramına maruz kaldığının altını çizen Turgay’ın avukatları “Sayın Turgay bu yüzden aşağılanmış ve yalnızlaştırılmışlardır. Merhum Sedat Turgay’ın ölümüyle bu mağduriyet ortaya çıkmıştır. Hastaneye gelen müfettiş Mutlu Güner oraya hem el koymuş hem de bağırıp çağırıp terör estirmiştir. Bu yüzden karar “Mobbing” kavramı üzerinden verilmelidir” diye konuştular.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.