Türkiye Bolu’yu örnek almalı##hb_manset.gif

Türkiye Bolu’yu örnek almalı##hb_manset.gif

Euro D kanalında yayınlanan Euro Trend programına katılan Bolu Valisi İbrahim Özçimen Bolu’nun ekonomi alanındaki en önemli faaliyetinin tavukçuluk sektörü olduğunu söyleyerek; “Türkiye’nin...

Euro D kanalında yayınlanan Euro Trend programına katılan Bolu Valisi İbrahim Özçimen Bolu’nun ekonomi alanındaki en önemli faaliyetinin tavukçuluk sektörü olduğunu söyleyerek; “Türkiye’nin beyaz etinin 1/3’ünü ilimizde üretiyoruz. Bu anlamda dünya çapında şirketlerimiz var. Bolu’nun ekonomisi Tarım, Ticaret ve Hizmet sektörü üzerinden yürüyor” şeklinde konuştu.

 

Euro D’nin her hafta yayınlanan ekonomi ve yaşam programı Euro Trend’in bu haftaki çekimlerinde Bolu vardı. Program sunucusu Nilgün Ege Karaçuha’nın sorularını yanıtlayan Vali Özçimen, ilimizdeki sanayi, turizm çalışmaları ve yapılacak projeler ile ilgili konularda bilgiler verdi.

Euro D’de yayınlanan Euro Trend programında Vali Özçimen, Bolu ile ilgili detaylı bilgiler aktarırken, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, BTSO Başkanı Emin Semercioğlu ve ilimizdeki özel işletme temsilcileri de Bolu ve faaliyet alanları hakkında bilgiler aktardı. Röportajın başında Bolu’da olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu söyleyerek başlayan Vali Özçimen, “Bolu iki metropol arasında yeşilliklerle kaplı, vatandaşın devletine milletine saygılı ve bağlı olduğu güzel insanların yaşadığı bir şehir. Bolu’da Vali olarak bulunmaktan çok büyük mutluluk duyuyorum” dedi. Bolu ekonomisinden de bahseden Vali Özçimen, Bolu’nun ekonomisinin tarım, ticaret ve hizmetler sektörüne bağlı olduğunu belirtti. “Tavukçuluk bir numaralı faaliyet alanımız” diyerek sözlerine başlayan Vali Özçimen, “Türkiye’nin beyaz etinin 1/3’ünü ilimizde üretiyoruz. Bu anlamda dünya çapında şirketlerimiz var. Diğer taraftan ise ilimizin % 63’ü ormanlarla kaplı. 2010 yılında orman gelirlerinden 91 milyon TL gelir elde etmiş bir iliz. 118 tane orman ürünleri ile çalışan firmamız var. Bunun yanında ilimizde hizmetler sektörü öne çıkmış durumda. Abant’ta, Gerede’de, Kartalkaya’da otellerimiz önemli hizmetler veriyor. Özellikle kış turizminde Kartalkaya ülkemizin en önemli yerlerinden biri. Buradaki otellerimiz yalnızca 3 ay hizmet veriyor ama biz bunu 12 aya çıkarmak için çalışıyoruz. Bunun dışında yazın burada futbol kulüplerini ağırlıyoruz. Genellikle futbol takımlarımız Gerede ve Karacasu’da ağırlıyoruz ama Kartalkaya’da da takımlarımızı ağırlayabilir miyiz diyerek orada da futbol sahaları yapmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

 

Turizm’de istenilen seviyeye ulaşamadık

 

Bolu’nun tarih bakımından ve doğa bakımından büyük bir şehir olduğunu söyleyen Vali Özçimen, turizmden meyve almanın çok kolay bir durum olmadığını ifade etti. Bolu’nun sağlık, doğa, kaplıca, inanç ve kültür turizmini aktaran Vali Özçimen, “Tarih ve kültür turizmi anlamında Göynük ve Mudurnu çok öne çıkan iki ilçemiz. Burada bir sürü tarihi evimizi bizler, Belediye ve özel iştirakler restore ettik. Şu anda onlarca tarihi konakta turizm hizmeti veriyoruz. Bu ilçelerimizde bir sürü insanımız gelir elde ediyorlar. Tarih, inanç ve kültür turizmi anlamında insanlarımız buraları gelip görüyor. Ama tabiî ki buraları daha da ileriye götürmemiz lazım. Akşemsettin Hazretleri boşuna Göynük’ü seçmemiş. Hem insan hemde doğası harika bir ilçemiz. Biz artık oraları yabancı turistlere de açmalıyız. Sağlık turizmi açısından fizik tedavi olmak isteyen hastalarımız Karacasu’daki kaplıcalarımıza geliyor. Burada hastalarımıza 6 ay sonraya gün veriyoruz. Buradaki hastanemiz yeterli olmadığı için Özel İdaremize ait arsayı üniversitemize verdik ve İzzet Baysal Vakfımız Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi yapıyor. Diğer taraftan mevcut hastanemizi de yeni bir hastaneyle büyüteceğiz. Diğer taraftan kışın futbol takımlarımız nasıl Antalya’daysa yazın da takımlarımız Bolu’da. Doğa turizminde Abant, Gölcük, Yedigöller, Sünnet Gölü, Sülüklü Göl ve Çubuk Gölü’nü sayabiliriz. Geçtiğimiz günlerde Seben’in Kesenözü Köyü’nde 90 derecelik bir su bulduk. Sarot kaplıcaları önümüzdeki günlerde açılacak. Kongre ve seminer turizmi anlamında Abant çok canlı. Bundan sonra Seben Gölü’nde çalışmalarımız olacak. Bu gölü hem sulama amaçlı hem de turizm amaçlı kullanacağız. Köroğlu Dağı’nda da turizm ile ilgili çalışmalarımız olacak. Ayrıca av turizmi konusunda da önemli bir iliz” ifadelerini kullandı. Konuşmasının sonunda Bolu halkına hizmetten büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Vali Özçimen, “Ben Bolu’da olmaktan dolayı çok mutluyum. Onlara layık olmaya çalışıyorum. İnşallah geldiğimden daha ilerde bir Bolu bırakarak onlara layık olmaya çalışacağım. Bolululara her zaman iyilikler güzellikler diliyorum” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.