Türkiye’de basın hiçbir dönemde özgür olmadı

Türkiye’de basın hiçbir dönemde özgür olmadı

CHP Bolu Gençlik kollarının düzenlediği 1.Siyaset Akademisine katılmak üzere Bolu’ya gelen Parti Meclisi Üyesi Enver Aysever, Türkiye’de şu anda basın özgürlüğünün olmadığını söyleyerek;”Buna...

CHP Bolu Gençlik kollarının düzenlediği 1.Siyaset Akademisine katılmak üzere Bolu’ya gelen Parti Meclisi Üyesi Enver Aysever, Türkiye’de şu anda basın özgürlüğünün olmadığını söyleyerek;”Buna inat özgür basın mensupları her dönem olmuştur. Abdi İpekçi, Ahmet Taner Kışlalı, Uğur Mumcu ve Metin Göktepe bunun en güzel örnekleridir. Eğer bugün burada özgürce konuşuyorsam bu saydığım isimler sayesindedir.”dedi.
CHP Parti Meclisi Üyesi Enver Aysever,
CHP Parti Meclis üyesi Gökhan Günaydın ile birlikte, CHP Bolu Gençlik Kolları tarafından düzenlenen 1. Siyaset Akademisi programına katıldı. CHP Genel başkan yardımcısı Umut Oran’ın Ankara’da sağlık çalışanlarının düzenlediği eyleme katılacak olması yüzünden Bolu’ya gelemediğini söyleyen Aysever, yaptığı konuşmada, televizyon programlarını ve medya dünyasını eleştirdi.
Aysever, TV programlarında kadınların koca peşinde, adamların kur yaptığını belirterek, "Sürekli göbek atılıyor. Memleket göbek atıyor. Böyle bir tablodayız. Ama bu göbek atmanın hayra alamet olmadığını da bilin. Bundan sonra Tayyip Bey de bunun altından kalkamayabilir. Çünkü göbek atan adamın evinde ekmek yoktur, çocuğuna iş bulamıyor. Adam askere gitmiş gelmiş evde. Deli vaziyette. Kızlar koca bulamaz halde. Trajik bir durum. Eve domates girmiyor. Akşam saat 6'da gidiyor pazara yerde çürükleri topluyor. Ama sabah 7'de tayyörü giyiyor, kanalın önünde kuyrukta. Koca bulmak için gidiyor. Bu normal bir durum değil." Şeklinde konuştu.

Hekimler yürüyorsa, halk yürüyor demektir

CHP Parti Meclisi Üyesi Enver Aysever, CHP'nin başka alana çekilmeye çalışıldığını belirterek, "Biz CHP'liler neyle karşı karşıya olduğumuzu biliyoruz. Bizi başka alana çekmeye çalışıyorlar. Dedikodulara, işte Belden aşağı tartışmalara, bir takım her dönemde olduğu gibi Türkiye'nin gerçek gündemini saptırarak, bambaşka bir düzlemde, iktidara yürüme arzumuzu ve direncimizi sekteye uğratmaya çalışıyorlar." diye konuştu."Ancak bazen toplum dinamikleri öyle bir işlemeye başlar ki siz ne yaparsanız yapın bunu engelleyemezsiniz." diyen Aysever, "Bugün Ankara'da topluma söylenen yalana karşılık Türkiye'nin namuslu aydınları hekimleri yürüyor. Hekimler yürüyorsa, halk yürüyor demektir bunu unutmayın. Hekim demek halk demektir. Çünkü hekim her eve girer. Sadece sandıkları gibi ülkenin imamları yok, ülkenin namuslu hekimleri de var. AK Parti'ye hayır demek için yürüyorlar. Onların hepsine buradan selam olsun." ifadelerini kullandı.

Türkiye’de basın özgürlüğü yok

Türkiye’de şu anda basın özgürlüğünün olmadığını geçmişte de gerçek anlamda bir basın özgürlüğünden söz edilemeyeceğini vurgulayan Aysever; “Türkiye’de her zaman basını dar kalıplar içine sokmak isteyen çevreler olmuştur ama buna inat özgür basın mensupları da olmuştur. Abdi İpekçi, Ahmet Taner Kışlalı,Uğur Mumcu ve Metin Göktepe bunun en güzel örnekleridir.Eğer bugün burada özgürce konuşuyorsam bu saydığım isimler sayesindedir.Eğer bir insanın aklına “gazeteci” deyince Abdi İpekçi yerine Fehmi Koru geliyorsa ona söyleyecek hiçbir lafım yoktur” dedi.Aysever sözlerini “AKP’yi sandıklarda yeneceğiz.İktidar olduğumuz gün Türkiye’de gerçek demokrasiyi inşa edeceğiz” şeklinde tamamladı.

20 milyon köylünün ayağa kalkması lazım

CHP Parti Meclisi üyesi Gökhan Günaydın da CHP'nin hiç yalan söylemediğini ileri sürerek, "Türkiye 550 bin kişiye eğer iş veremezse işsizlik rakamlarına sabit tutamıyor. Çünkü çok genç bir nüfusumuz var. Ortalama yaş nüfusumuz 29. Gençler sürekli yeni iş istiyor. O halde işsizlik rakamlarını aşağıya çekebilmek için sizin yılda 550 binden daha fazla iş üretmeniz lazım. CHP yılda 800 bin iş üretecek, 2023 yılında Türkiye'de işsizlik rakamlarını yüzde 6'nın aşağısına çekeceğiz. Ben şunu söylemek isterdim; iktidara geleceğiz, 3 yıl sonra işsizlik bitecek. Arkadaşlar CHP hiç yalan söylemedi. Halkımıza yalan söylemediğimiz için, biz hep doğruları paylaştık ve cumhuriyet boyunca ayakta kaldık."dedi. Günaydın, CHP'nin iktidara gelmesi halinde mazotun 1,5 liraya ineceğini iddia ederek, "Bugün Türkiye’de mazotun litresi 3,5 lira. Biz mazotu 1,5 liradan vereceğiz, sübvanse etmeyeceğiz. Mazot’un Türkiye mal oluş fiyatı ve üzerine bayi kârı konulacak, o mazot satılacak. Biz sadece köylüden mazot üzerinden vergi almayacağız. Mazottan vergi almayacağız demek popülizm olarak algılanıyor. 20 milyon köylünün ayağı kalkması gerekmez mi?" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.