İlhami Candemir

İlhami Candemir

U DÖNÜŞLERİ

Bazı durumlar karşısında insan U dönüşü yapabiliyor. Bu günlerde gündemimiz hayvan bakım evinde öldürülen bir kopek olayı. Bu olay yayın yasağına bile konu oldu.HAYVAN HAKLARI savunucuları birkaç gündür adeta yastalar. Konuya Cumhurbaşkanımız da müdahil oldular(Katıldılar). İşte ben de- bir hayvan sever olarak- bu kervana katılmak için birkaç kelam etmek istedim. Diyorum ki hayvanlar da can taşıyorlar, insanlar gibi onların da korunmaları gerekir. Köpeği öldüren vatandaş tutuklandı, iyi de oldu. Af edersiniz bir ayının avlanmasının idari para cezası, bir kurdun avlanmasının idari para cezası dudak uçuklatıyor ama öte yandan kaçmaktan öte hiçbir savunması olmayan tavşanı-bazı zaman dilimleri hariç-avlıyoruz, 40 günlük kanatlıları kamyonlarla kesimhaneye gönderiyoruz, çayırlarda zıp zıp oynayan kuzuları kasaba gönderiyoruz vs.vs. uzatmayalım. Peki bu hayvanlar kesime gönderilirken neden SUSUYORUZ. Köpek, ayı, kurt gibi hayvanların yaşam hakları var da bu hayvanların yok mu? Tabii ki var ama, aması var, İslam’a göre onların etleri MISMIL(HELAL) olduğundan onların etlerini yiyoruz yani “yararımız” var. U dönüşüne buyurun. Gördünüz mü U dönüşünü?. Nokta.

Sayın okurlar günümüzü ve geleceğimizi dizayn etmekle görevli SİYASET herkesi doğrudan veya dolaylı olarak ilgilendirir. İşte ben de bu nedenle herkes gibi siyasetle ilgileniyorum. Bu ilgim çerçevesinde diyorum ki; Sayın Cumhurbaşkanımız, kendilerince haklı nedenlerle bazı zaman dilimleri içersinde kimi devletlerin tepe yöneticilerine “ağır” eleştirilerde bulundular. Ve daha sonra devletler arasında ilanihaye küslük olmaz diyerek el sıkışıyorlar. Bu duruma siyasette U dönüşü deniliyor. U dönüşü muhalefet cenahında ağır eleştirilere konu edilebiliyor. İktidar cenahı ise bu durumu cansiperane savunuyor. Tablo bu. Şimdi ben de derim ki Eyyyy U dönüşü savunucuları AKP iktidarının 20 yıl içersindeki bu U dönüşlerini siyasi konjoktüre göre “olağan” ve “olması gereken” diyorsunuz da 80 yıl önceki siyasi konjoktürü nazara almadan CHP ye gece –gündüz hakaretler yağdırıyorsunuz, CHP genel başkanının U dönüşlerini ve “helalleşme çıkışlarını” görmezden geliyorsunuz? Sizi gidi siyaset cambazları sizi.Nokta.

Sayın okurlar, ben yaşım gereği sık sık devlet hastanelerini ziyaret! ederim. Devlet, 65 yaş üstü olan hastalara “öncelikli “diyor ve onların muayene işlemleri öncelikle yapılıyor. Bilindiği gibi hem tıbbın gelişmesi ve hem de beslenme koşullarının iyileşmesi sonucu yaş ortalamamız yükseldiğinden hastanelerde o kadar çok 65 yaş üstü hasta yığılması var ki bu “yığılmalar” kapsam dışı hastaların şikayet ve mağduriyetlerine neden olmaktadır.Bu nenle şu “65 yaş üstü” kriteri “75 yaş üstü” veya 80 yaş üstü”olarak revize edilse iyi olur derim. Hoşça kalın.01/12/2022

İLHAMİ CANDEMİR

Önceki ve Sonraki Yazılar