N. Halid Altundal

N. Halid Altundal

UBYS BELASI ÖĞRENCİLERİ BEZDİRDİ

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin Bilgi Yönetim Sistemini ‘ÜNİVERSİTE BİLGİ YÖNETİM SİSTEMİ’ olarak değiştirmesi ile birlikte zaten berbat bir halde olan sistem iyice içinden çıkılmaz bir hal aldı. Başka bir üniversitenin sistemini kullanmanın getirdiği zararları binlerce öğrenci yaşarken üniversite tarafından ferahlatıcı bir açıklama yapılmaması iyice krize sebep olmaya da devam ediyor. Öğrenci işleri tarafından sistem üzerinden atılan ‘idare edici’ mesajların berbat bir şekilde oluşturulan sistemin yarattığı sıkıntılar sebebiyle hiçbir geçerliliği kalmıyor.

Binlerce öğrenci final sınavı notlarının girilmesini heyecanla beklerken sistemin sorunlu işleyişi nedeniyle, akademik takvimde yer alan ‘son güne’ rağmen yayınlanmayan notlar mevcut. Yayınlanmayanlar sorun da yayınlananlar çok mu iyi? Elbette böyle muhteşem ötesi bir sistemde yayınlanan notlar da krize davetiye çıkarıyor. Açıklanan notlar itibariyle sınav ortalamaları sistemde düşük görünmekte. Bu sebepten ötürü kimi öğrenci geçmesi gerektiği dersten kalmış, kimi öğrenci AA alması gereken dersten BA almış görünüyor.

Yeni bela UBYS sorunlarını ve işleyişini tam oturtmadan hizmete sokan değerli üniversite yönetimimizin sisteme verdiği yüz binlerce liranın karşılığını biz öğrenciler olarak bir hayli almaktayız. Peki ya üniversitemizin ilgili birimlerinin konuya bakışı nedir? Yanlış ortalama nedeniyle mağdur mu olacağız? Bütünleme, tek çift sınavları yaklaşırken öğrencinin elini ayağına dolaştıran sistemimiz ve gıkı çıkmayan ilgililerin harekete geçmesini merakla beklemekteyiz. Muhtemelen yine sistem üzerinden ‘en kısa zamanda sorunu gidereceğiz’ diye idare edici yeni bir mesaj gelecektir.

Sorunları kabul edip ‘evet sistem sorunlu, biraz sabır gösterelim, kimse mağdur olmayacak vs.’ gibi açıklamalar yapacak bir yetkili, ilgili kişi bulmak imkansızlaştı. Öğrenciyle arasına duvarlar ören yönetimimizin artık bir adım atmasını can-ı gönülden diliyorum. Ve muhtemelen Temmuz aylarında açılacak ‘BAİBÜ Rektörlüğü İlanı’na öğrenciye uzak durmayacak kişilerin başvuru yapacağını ümit ediyorum. Selametle…

Önceki ve Sonraki Yazılar