Uçkunla mücadele Haziran’da da sürecek

Uçkunla mücadele Haziran’da da sürecek

Havaların ısınmasıyla birlikte, uçkunla mücadele çalışmalarına başlayan Bolu Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü Haziran ayında da uçkunla mücadelenin ikinci aşaması olan soğuk ve sıcak...

Havaların ısınmasıyla birlikte, uçkunla mücadele çalışmalarına başlayan Bolu Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü Haziran ayında da uçkunla mücadelenin ikinci aşaması olan soğuk ve sıcak sisleme çalışmasına başlayacaklar.

 İlaçlama çalışmaları ile ilgili bilgiler veren Bolu Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Songül Akman "Sıcak sislemede; uçkunla mücadelede kullandığımız ilacımızı mazot ile karıştırarak özel makinemizle küçük partiküller halinde sisleme yapıyoruz. Bu sistemden farklı olarak gelişmiş ülkelerde kullanılan ULV dediğimiz soğuk sisleme mücadelemiz var. Bu sistemde ilacımızı suyla karıştırıp daha küçük partiküller halinde sisleme yapıyoruz. Mazot kullanılmadığı için duman olmuyor. Bu şekilde ilaç havada daha uzun süre kalıyor. Özellikle rüzgârsız, durgun havada ilaç havada 20 saate kadar asılı kalabiliyor. Mazot kullanılmadığından duman olmuyor, trafiğe engel olunmuyor. İlacı suyla karıştırdığımızdan maliyetler azalıyor. Ancak halkımız dumanı görmediğinden mücadelenin yapılmadığını zannediyor. Bu sisleme yöntemlerini yapabilmemiz için hava şartlarının uygun olması gerekiyor” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.