Ülkelerin gelişmişlik seviyeleri Kütüphaneleriyle doğru orantılıdır

Ülkelerin gelişmişlik seviyeleri Kütüphaneleriyle doğru orantılıdır

Bolu İl Halk Kütüphanesi Müdürü Cemil Şahiner kütüphanelerin eğitim içindeki yerinin bütün bilim otoritelerince tartışmasız olarak kabul edildiğini söyleyerek, değişen-gelişen teknolojinin...

Bolu İl Halk Kütüphanesi Müdürü Cemil Şahiner kütüphanelerin eğitim içindeki yerinin bütün bilim otoritelerince tartışmasız olarak kabul edildiğini söyleyerek, değişen-gelişen teknolojinin henüz kütüphanelerin boşluğunu dolduramadığını vurguladı.

 

Bolu İl Halk Kütüphanesi Müdürü Cemil Şahiner 28 Mart-3 Nisan 2011 tarihleri arasında kutlanacak 47. Kütüphane Haftası nedeniyle bir basın açıklaması yayınladı. Şahiner 2010 yılı sonu istatistik verilerine göre Bolu İl halk kütüphanesinde toplam139.266 kitabın mevcut olduğunu söyleyerek “ Tek başına İl Halk Kütüphanesinde ise 47.104 adet kitap vardır. İl halk Kütüphanesinde 2010 yılında 2430 kayıtlı üyeye 20.003 adet ödünç kitap verilmiş, toplamda ise 56.314 okuyucuya kütüphane hizmeti sunulmuştur.”dedi. Kütüphanelerin eğitim içindeki yerinin bütün bilim otoritelerince tartışmasız olarak kabul gördüğünü, değişen-gelişen teknolojinin henüz boşluğunu dolduramadığını vurgulayan Şahiner; “ Dünyanın en gelişmiş ülkeleri aynı zamanda en büyük ve en modern kütüphanelerin de sahipleridir. Kütüphanelerimizin modernleşmesi, teknolojik olarak yenilenmesi-okumayan toplum-olgusunu hızla yıkmaktadır. Kütüphanelerimizden ödünç alınan materyallerin güncelliği bunun göstergesidir. Güncel materyalleri temin edip, modern teknoloji ile hizmete sunan kütüphaneler okuyucu sıkıntısı yaşamamaktadır. Kütüphanelerimizi halkın buluşma noktaları yapmak zorundayız. Bunun için kitap ve kitap dışı bilgi kaynaklarının yanında psikolojik etki uyandıran uygun mekânlar oluşturmak zorundayız. Okuyucunun kullandığı masa, sandalye, koltuk, lavabolar, bilgisayarlar ve mobilyaları gibi detayların da okuyucunun albenisini kazanması gerekmektedir. “diye konuştu.

 

Jest style="font-family: arial,helvetica,sans-serif;">Son beş yılımızı yeniden yapılanmaya adadık

 

Dünyanın gelişmiş bütün ülkelerinde yerel yönetimlerin, sivil toplum kuruluşlarının, kent ileri gelenlerinin kütüphane yapılanmasında ve idaresinde büyük bir payının olduğuna dikkat çeken Şahiner; “Geleceğimizin teminatı çocuklarımızın yetişmesine ve kent halkının bilgi, görgü seviyelerinin yükselmesine; entelektüel birikimlerinin artmasına, bilinçli vatandaş oluşumuna olan katkılarıyla halk kütüphaneleri önemli sorumluluklar taşımaktadırlar. İmkân sahibi vatandaşlarımızın bu oluşumda katkı sunmaları sosyal bir sorumluluktur. İl Halk Kütüphanesi çalışanları olarak halkımızın bu katkıyı severek yapacağına hiç şüphemiz yoktur. “dedi. Bolu İl Halk Kütüphanesinin son beş yılını yeniden yapılanmaya adadığını da sözlerine ekleyen Şahiner sözlerini şu şekilde sonlandırdı;“Yayın güncelliği ve fiziki mekân düzenlemelerinde önemli bir mesafeyi kat etmiştir.2005-2010 dönemi stratejik il planı hedefleri İl Halk Kütüphanesi açısından tamamen gerçekleşmiştir. Hepimizin hafızasında önceden kalmış bir kütüphane imajı mevcuttur. Bu imaj çoğu zaman olumsuz öğeler içermektedir. Bizim kütüphanemiz ise o olumsuzlukların çok büyük kesimini personelinin özverili çabalarıyla çoktan gerilerde bırakmıştır. Kütüphanemizin birkaç yıl önceki halini bilen ve bizi takip edenler bunu daha rahat fark edeceklerdir. Önümüzdeki dönemlerde bar kod uygulaması ve elektronik materyal güvenliği sisteminin tamamlanmasıyla kütüphane daha teknik, daha hızlı, daha güvenilir hizmet üretmeye başlayacaktır. Kütüphane personeli olarak okuyucumuzdan ricamız bizlere eleştirileriyle destek olmaları, ödünç aldıkları kitapları zamanında iade etmeleridir. Gecikmelerin aynı zamanda o kitapları okumayı planlayanların haklarının gasp edilmesi anlamına geldiği unutulmamalıdır. Kişi ve kuruluşlarımızı kütüphanemizi görmeye ve değerlendirmeye, bizleri tanımaya davet ediyoruz. İsteklerimizi ve sizlerin sunacağı yeni önerileri tartışmaya, irdelemeye ve değerlendirmeye her zaman açığız. Beraber karar vererek en güzelini birlikte yapacağız.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.