ULU ÖNDERDEN ARMAĞAN, 19 MAYIS

Tüm Bolu Olay Gündem okuyucularına merhaba, bundan tam yüz yıl önce ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, Samsun'a çıkarak milli mücadele için, kurtuluş için en büyük adımlardan birini attı. Günümüzde bugün, ulusal olarak Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanıyor. Peki bugünün bu şekilde anılmasının sebebi tam olarak nedir?

Atatürk toplumun daha sağlıklı, iyi eğitilmiş, kültürlü ve ahlaklı olmasına büyük önem verirdi. Spor konusundaki hassasiyeti sporu bir ırkın yetiştirilmesinde çok büyük bir araç olarak görmesinden geliyordu. Öyle ki cumhuriyet tarihinde spor direkt olarak bir devlet politikası haline gelmişti, spor branşlarının kendine ait federasyonları oluşturulmuş ve spor direkt milli eğitim alanına girmişti. Cumhuriyet'in yeni kurulduğu, savaştan yeni çıkmış ve borç içinde olan bir ülkede birçok spor tesisinin açılması çok net adımların atıldığının bir göstergesiydi. Ayrıca spor belirli bir kesime değil, tüm topluma hitap etmeli düşüncesi hakimdi. Köylere dahi yaygınlaştırılmaya çalışılan spor aktivite ve eğitimleri, toplumun iyi yetişmesinin ne kadar önemsendiğini ortaya koymuştu. Ayrıca yalnızca erkeklerin değil, kadınların da sporla tanışması isteniyordu, nitekim ilk Türk sporcular 1920lerde yarışmalarda boy göstermişlerdi.

Atatürk'ün dahi gelişim ve eğitimin önemli bir parçası olarak gördüğü spor, günümüzde maalesef bu gözle görülmüyor. Artık insanlar çocuklarını eğlendirmek, biraz olsun zaman geçirtmek amacıyla spora yönlendiriyor. Ancak unutulmamalıdır ki sporun getirdiği disiplin, sorumluluk bilinci ve iyi ahlak çocukların karakterlerinin belirginleşmesinde önemli bir yere sahip. Sevgi ve saygılarımla…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.