UMEM Projesi Türkiye’yi kurtarabilir

UMEM Projesi Türkiye’yi kurtarabilir

Köroğlu TV’de canlı olarak yayınlanan “Üniversiteniz” isimli programın bu haftaki stüdyo konuğu Bolu TSO ve Boluspor Başkanı Emin Semercioğlu oldu. Yrd.Doç.Dr. Akcan Akaya ve Dr. Alev Uygun’un sunuculuğunu...

Köroğlu TV’de canlı olarak yayınlanan “Üniversiteniz” isimli programın bu haftaki stüdyo konuğu Bolu TSO ve Boluspor Başkanı Emin Semercioğlu oldu. Yrd.Doç.Dr. Akcan Akaya ve Dr. Alev Uygun’un sunuculuğunu yaptığı programda Emin Semercioğlu, gerek Ticaret ve Sanayi Odası, gerekse Boluspor ile ilgili kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.

 

Programda ilk olarak Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) projesi hakkında bilgiler veren Emin Semercioğlu, bu projenin bugüne kadar bu alanda yapılmış en önemli proje olduğunun altını çizerek, proje sonucunda 5 yılda 1 milyon kişinin iş ve meslek sahibi yapılmasının hedeflendiğini söyledi. Emin Semercioğlu, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun önderliğinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın ortak çabalarıyla sürdürülen projede öncelikle sanayiden nitelikli işgücü taleplerinin alındığını belirterek, bir taraftan da işsizlerden başvuru alınarak kursiyer ve işyeri eşleştirme çalışmaları yapılacağını bildirdi. 3 ayı okulda, 3 ayı da işyerinde olmak üzere kursiyerlerin toplam 6 ay sürecek olan bir eğitimden geçirileceğini ifade eden Semercioğlu “Kursiyerlere bu süre zarfında günlük 15 TL cep harçlığı verilecek. Bu projenin öngörüldüğü gibi başarıyla sonuçlanması durumunda işsiz sayımız azalacağı için devlet kazançlı çıkacak. İhtiyaç duydukları elemanlara kavuşacakları için işletmeler kazançlı çıkacak. Nihayet, işsizler kazançlı çıkacak; çünkü iş ve meslek sahibi olacaklar. Konuyla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. İlgilenen adaylar ‘www.umem.org.tr’ adresinden detaylı bilgi edinebilirler.”şeklinde konuştu.

 

Ortaklık kültürünün gelişmesi lazım

 

Bolu’nun turizm açılımları hakkında konuşan Başkan Emin Semercioğlu, altı kategoride sahip olunan zenginliğin mutlaka gelire ve katma değere dönüştürülmesi gerektiğini vurguladı. Bolu’da ilk etapta yapılması gereken rantabl turizm yatırım alanlarını anlatan Semercioğlu, girişimciliğin önemine de vurgu yaparak ekonominin bu yatırımlar için yeni girişimcilere ihtiyaç duyduğunu belirtti. Kendilerinin de Oda olarak Kadın Girişimciler Kurulu ve Genç Girişimciler Kurulu isimli iki adet platformda bu sürece katkıda bulunmaya çabaladıklarını kaydeden Semercioğlu, Bolu’da ortaklık kültürünün zayıf olduğuna ve kalkınmak için bu kültürün geliştirilmesi gerektiğine dikkat çekti. Emin Semercioğlu, programın ikinci bölümünde Boluspor ile ilgili yöneltilen soruları yanıtladı. Bolu TSO Başkan Yardımcısı Kemal Sert ve Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Özkoparan da programın gerçekleştirildiği AİBÜ Kültür Merkezi Pembe Salon’a gelerek Başkan Emin Semercioğlu’nu yalnız bırakmadı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.