UMKE Bolu taş gibi

UMKE Bolu taş gibi

UMKE personeli, olası afet ve kazalarda yaralıya ulaşıp temel yaşam desteği sağlayabilmeleri konusunda eğitiliyor. Zonguldak, Sakarya, Düzce, Bolu, Bartın ve Karabük İl Sağlık Müdürlükleri bünyesindeki UMKE'lerde...

UMKE personeli, olası afet ve kazalarda yaralıya ulaşıp temel yaşam desteği sağlayabilmeleri konusunda eğitiliyor. Zonguldak, Sakarya, Düzce, Bolu, Bartın ve Karabük İl Sağlık Müdürlükleri bünyesindeki UMKE'lerde görev alan sağlık çalışanları 7 günlük bir eğitimden geçirildi.

Sağlık Bakanlığı bünyesinde tüm illerde 2004'te kurulan Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri'nde (UMKE) görev alan sağlık personeli, olası afet ve kazalarda yaralıya ulaşıp temel yaşam desteği sağlayabilmeleri konusunda eğitiliyor. Zonguldak'ta yapılan eğitim çalışmaları kapsamında 90 derecelik dik dağdan iple inen aralarında kadınların da bulunduğu 5 ilin sağlık çalışanları, suda ve enkazda yaralı kurtarma, dağda arama-kurtarma tatbikatları gerçekleştirdi.
Asli görevlerinin yanında UMKE'lerde gönüllülük esasına göre görev alan sağlık çalışanları, her yıl çeşitli eğitimlere tabi tutuluyor. Zonguldak, Sakarya, Düzce, Bolu, Bartın ve Karabük İl Sağlık Müdürlükleri bünyesindeki UMKE'lerde görev alan sağlık çalışanları da, Zonguldak'ta 7 günlük bir eğitimden geçirildi. Doktor, hemşire, anestezi teknisyeni, acil tıp teknisyeni ve sağlık memurlarından oluşan 11'i kadın 42 sağlık çalışanına önce teorik bilgiler verildi. 'Temel yaşam desteği, afet psikolojisi, telsiz eğitimi, arazide yön bulma, alternatif atel teknikleri' konularında 5 günlük teorik eğitime tabi tutulan sağlık çalışanları, ardından da tatbikat yaptı.Zonguldak'ın Devrek İlçesi'ne bağlı Yazıcık Köyü Dirgine mevkiinde 2 gün süren tatbikatlara katılan sağlık çalışanları, Dirgine Orman İşletme Şefliği'nin bahçesinde kamp kurdu. Çadırlarda kalan ekipler, ilk gün suda yaralı kurtarma, dağdan iple inme tatbikatları yaptı. Ekipler, Dirgine Deresi'ne uçan bir otomobildeki 2 yaralıya ulaşıp, önce temel yaşam desteği sağladı. Daha sonra da yaralılar sedyeye konularak dereden çıkarıldı. Sağlık çalışanları ardından 50 metre yüksekliğinde 90 derece diklikteki dağdan iple aşağıya indi. Kadın sağlıkçılar da bellerine bağladıkları halatla dağdan indi. Tatbikatın ikinci gününde ise senaryo gereği çöken bir binanın enkazında mahsur kalan 2 yaralıya ulaşılıp, temel yaşam desteği sağlandı. İkinci bölümde dağda kaybolan bir kişi, ekiplerin çalışması sonucu bulunarak kurtarıldı.Zonguldak UMKE 2011 Tatbikatı'nın koordinatörü UMKE Eğitmeni Hakan Esen, amaçlarının UMKE'lerde görev alan sağlık personeline, olası afet ve kazalarda yaralıya hızla ulaşabilmeleri ve temel yaşam desteği sağlayabilmeleri için gerekli temel bilgi ve teknik donanımı vermek olduğunu söyledi. Zonguldak UMKE'de görev alan 112 Acil Hizmetler Şube Müdürü Barış Fidan da, sağlık personelinin olası afet ve kazalarda yaralıya ulaşmada sıkıntı yaşamaması için eğitimlerin önemine dikkat çekerek, bundan sonra da bu tür eğitimlerin süreceğini kaydetti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.