Üreticimizin yanındayız

Üreticimizin yanındayız

AK Parti Bolu Milletvekili Fatih Metin, 2011 yılı hayvancılık destek bütçesine 440 milyon lira ilave kaynak olarak aktarıldığını söyledi.  AK Parti Bolu Milletvekili Fatih Metin iktidara geldikleri 2002 yılından itibaren...

AK Parti Bolu Milletvekili Fatih Metin, 2011 yılı hayvancılık destek bütçesine 440 milyon lira ilave kaynak olarak aktarıldığını söyledi. 


AK Parti Bolu Milletvekili Fatih Metin iktidara geldikleri 2002 yılından itibaren Türkiye'yi tarihinde görülmeyen bir kalkınma ivmesi içerisine soktuklarını ve iktidarlarının, Türk tarımının ve Türk hayvancılık sektörünün yanında olduğunu belirtti. Metin, ''Türk toplumunun her alanda kalkınmasını hedefleyen AK Parti hükümeti, 2011 yılı hayvancılık destek miktarına 440 milyon lira ilave kaynak aktararak, toplam desteği 1 milyar 700 milyon liraya çıkardı. Bu kaynak artırımı kamuoyunda sıkça tartışılan ve hükümetimizin tüketiciyi korumak amacıyla gerçekleştirdiği canlı hayvan ve et ithalatından elde edilen vergilerle sağlanmıştır'' dedi. Tarım ve Köyişleri Bakanlığının daha önce gerçekleştirdiği canlı hayvan ve et ithalatının geniş tüketici kitlesinin mağduriyetini önlerken, ithalattan alınan vergi gelirlerinin 2011 yılı hayvancılık destek bütçesine 440 milyon lira ilave kaynak olarak aktarıldığını söyleyen Metin ''Yani bu yıl hayvancılık destekleri toplamı 1 milyar 700 milyon liraya çıkartılmış oldu. Bu kapsamda besicilik için 390 milyon liraya süt tozu ihracatı için de 50 milyon lira kaynak ayrıldı'' diye konuştu.

Tempobet style="font-family: arial,helvetica,sans-serif;"> 

2011 destekleme yılı olacak

 

2011 yılının aynı zamanda hayvancılık sektörüne verilecek farklı desteklerin yılı olacağını da sözlerine ekleyen Metin; “Bu yıl ilk defa besi hayvancılığına destek kararı alındı. Bu çerçevede mevcut besi hayvanını kestirip yerine yerli besi materyali bağlayan üreticimize hayvan başına 300 TL destek verilecek. Ayrıca süt primi yüzde 50 oranında arttırıldı Yine; süt tozu ihracat desteği getirildi ve 20 bin ton süt tozunun ihracatı planlanarak 50 milyon TL kaynak ayrıldı. Böylece, gümrüksüz süt tozu ithalat hakkı bulunan ihracatçılarımızın ihtiyaç duyduğu yaklaşık 18 bin ton süt tozunun tamamı yurt içerisinde ürettirilerek desteklenecek. Söz konusu ödemeler, 2011 yılı içerisinde üçer aylık dönemler halinde yapılacak.”diye konuştu.

 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.