İlhami Candemir

İlhami Candemir

                                              UYUMADIM HA

Sayın okuyucular-bilmem farkında mısınız- makul ötesi uzunca bir zamandır yazılarımla sizlerle sohbet edemiyorum. Zaman zaman kaleme aldığım yazılarımda yaşımın 85 olduğunu sizlerle paylaşıyordum.

Kadının yaşı erkeğin maaşı sorulmaz denilir. Bu nedenle ben de yaşımı saklamıyorum. Hal böyle olunca yani hem yaşımın 85 olması ve hem de yazılarıma uzun bir süredir ara vermem karşısında bazılarınızca ya hasta olduğumu veya hayatın olağan akışı içinde var olan ve her canlının tadacağına inandığımız rahmet-i Rahman’a kavuştuğumu düşünenleriniz olmuştur.

Evde çilingir sofrası kurulmuş, baba alkol alacak ama çocuğun uyumasını bekliyorlar. Bir zaman sonra anne eşine kısık bir sesle, “uyudu galiba” deyince baba hemen kadehine sarılıyor ve tam o sırada çocuk “uyumadım ha” demez mi!.İşte çocuk misali ben de çok şükür “ölmedim ha “ diyorum.

Tabi bu arada yalancının da dik alası oldum. Yaş 85 olunca modeli çok düşük araba misali her taraf dökülüyor ama “nasılsın” diyenlere “derdini söylemeyen derman bulamaz” ata sözüne  rağmen derdimi saklayıp “çok şükür iyiyim” diyerek yalanın dik alasını söylüyorsam da bu her zaman böyle olmuyor.

Röntgen çekildi, Mr çekildi, bel fıtığı denildi. Kireçlenme denildi, siyatik denildi ilaç verildi sıkıntılar geçmedi. Yaşım gereği ameliyat da tavsiye edilmediğinden ben de şaşkın ördek misali bülbül kesilerek hemen hemen halimi soran herkese belimde, kalçamda ağrı var ayaklarıma kadar uyuşuyor diyerek derman aramaya başladım.

Bu arada tavsiyelerde bulunanlar da sıraya girdiler. Bir dostum “kum banyosu” önerdi, aklım yattı. Mersin’de bulunan oğluma durumu açtım, oğlunu gönderdi, beni aldırdı. Ankara Ankara güzel Ankara seni görmek ister her bahtı kara marşını söyleyerek Mersin’e gittim. Deniz güzel, kum güzel. İki günahkârdan önce birisi sonra diğeri vefat ediyor.

İkinci giden bir de ne görsün, arkadaşının etrafında dansözler raks ediyorlar.  Arkadaşına burası cennet mi diye sorunca “hayır burası cehennem” dediğinde, peki bu dansözler neyin nesi deyince, onlar tamam ama DOKUNMAK YASAK, bu nedenle bana işkence yapılıyor dediği gibi ben de yüzme bilmediğim için deniz bana bakıyor ben denize bakıyorum.

Kurban olsunlar böyle deniz sefasına. Hal böyle iken bir-kaç kez kum banyosu yaptımsa da aksi etki yaparak deniz sefası döndü kum cefasına. 15 günlük deva-sefa amaçlı olarak gittiğim Mersin macerası böylece devam ederken “vay vatan” duygularım ayaklandığından Bolu’ya-EVİME-YUVAMA- dönmek istiyorum ama göndermeyeceklerini bildiğim için bir mazeret ararken cep telefonumda gördüğüm bir reklam imdadıma yetişti. Reklamda bir fizyoterapist Düzce’de özel tedavi merkezi açmış, benim sıkıntılarımla ilgili tıbbi işlemler yapıyormuş. Bunu çocuklarım ve torunlarıma  göstererek ben bu tedavi merkezine gideceğim diyerek onlardan izin koparmaya çalışırken torunumun 7 yaşındaki oğlu, oğluma yani dedesine dönerek “dede ne olur büyük dedem gitmesin o doktoru buraya çağıralım” demez mi.

Buyurun cenaze namazına. Onu da ikna ederek 15 günlük DENİZ SEFASINI!” tamamlayıp  “Ankara’nın taşına bak gözlerimin yaşına bak” şarkısını söyleye söyleye oğlumun özel aracı ile Bolu’ya döndüm.

Sayın okuyucular,insan herhangi bir olumsuzluğun ortadan kaldırılması için elinden gelen ne varsa yaptığı halde o olumsuzluk hala devam ediyorsa  o insana ”senin işin Allah’a kaldı” denilir. İşte bu nedenle yaşım gereği ameliyat olamayacağıma göre işim Allah’a kalmış diyerek acziyet (çaresiz kalma hali)nedeniyle dualarınızı bekliyorum. Hoşça kalın. 18/08/2022

Önceki ve Sonraki Yazılar