Van kadar olamadık!##hb_manset.gif

Van kadar olamadık!##hb_manset.gif

Avrupa Birliği'nin sağladığı hibe ve fonlara en çok ilgi gösteren il Kayseri oldu. Projelerine en çok finansman desteği alan illerin başında yer alan şehir, 20 milyon 172 bin 834 euroluk hibe almayı başardı. İkinci sırada...

Avrupa Birliği'nin sağladığı hibe ve fonlara en çok ilgi gösteren il Kayseri oldu. Projelerine en çok finansman desteği alan illerin başında yer alan şehir, 20 milyon 172 bin 834 euroluk hibe almayı başardı. İkinci sırada ise 197 Projeyle Van ilimiz yer aldı. Van ilinin aldığı hibe tutarı 19 Milyon 596 bin 76 euro oldu. İlimiz Bolu ise 4 projeyle yalnızca 89.817 Euro hibe almaya hak kazandı.

 

Avrupa Birliği'nin (AB) hibe programları kapsamında işletme ve kurumlara fon sağladığı kredilere gösterilen ilgi gün geçtikçe artıyor. 8 yıllık süre içinde sosyal içerikli konularda odalar, il özel idareleri, dernek, vakıf, belediye, kooperatif, Üniversite, sendika ve köye hizmet götürme birlikleri gibi sivil toplum kuruluşları tarafından hazırlanan 2 bin 851 projeye finansman sağlandı. Bu projelere verilen toplam destek ise 360 milyon 725 bin euro. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Merkezi Finans ve İhale Birimi verilerinde Sultanbet arial,helvetica,sans-serif;">Türkiye'deki AB projelerinin detayları yer alıyor. AB'nin istihdamdan tarıma, hayvancılıktan kalkınmaya kadar sosyal içerikli projelere verdiği kredilerin Türkiye'deki dağılımının bulunduğu istatistikte, illerin imzaladıkları toplam sözleşme sayıları ile ne kadar hibe desteği aldığı da görülüyor. Ayrıca kurum ve kuruluşların istatistiki verileri de mevcut. Verilerde illerin performans sıralamasında alınan hibe desteklerine bakıldığında Kayseri'den sonra ikinci sırayı Van (19 milyon 596 bin euro), üçüncü sırayı Konya (17 milyon 245 bin euro) aldı. Kuruluşların aldıkları hibe dağılımında ise ilk sırada belediyeler geliyor. 355 sözleşme imzalayarak 98 milyon 681 bin euroluk hibe alan belediyeleri 654 sözleşme adedi ve 47 milyon 767 bin Euro ile KOBİ'ler takip ediyor. Kuruluşlar arasında en az hibeyi anaokulları aldı. 4 sözleşme ve 276 bin Euro desteği alan anaokullarını yine 4 sözleşme ile 314 bin euroluk destek alan Rehberlik ve Araştırma Merkezleri izledi. Kuruluşlar arasında Milli Eğitim'e bağlı kurumların daha az hibe aldığı dikkatleri çekiyor. En fazla pay alan kuruluşlar sıralamasında 8. sırada yer alan üniversitelerin 106 projesi ve 16 milyon 746 bin euroluk hibesinin ardından meslek liselerinin 64 projesi ve 8 milyon 232 bin euroluk hibesi göze çarpıyor. AB'den hibe alanlar arasında 36 muhtarlık projesi de bulunuyor. Muhtarlar, AB'den 5 milyon euronun üzerinde hibe almaya hak kazandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.