“Vatandaş tenceresinde et değil, dert pişiriyor”

“Vatandaş tenceresinde et değil, dert pişiriyor”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve eski Bolu Ticaret ve Sanayi odası meclis başkanı Umut Oran, Türkiye’de uygulanan yanlış politikalar nedeniyle hayvancılığın bitme noktasına geldiğini savunarak, ”Vatandaş tenceresinde et değil,...

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve eski Bolu Ticaret ve Sanayi odası meclis başkanı Umut Oran, Türkiye’de uygulanan yanlış politikalar nedeniyle hayvancılığın bitme noktasına geldiğini savunarak, ”Vatandaş tenceresinde et değil, dert pişiriyor” dedi.

Oran, CHP Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, hükümetin hayvancılık ve et konusunda yanlış politikalar ürettiğini, bu politikalarda da ısrar ettiğini söyledi. Türkiye ekonomisinin ithalata dayalı olduğunu, bu durumun hayvancılıkta uygulandığını anlatan Genel Başkan Yardımcısı Oran, ”Türkiye birçok üründen sonra, kurban bayramında ilk defa hayvan ithalatı gerçekleştirdi. Bu süreli bir uygulamaydı, ancak, süresiz bir hal aldı. Yaklaşık 2 milyon civarında olan ve aileleri 10 milyon kişiye ulaşan besicilikle uğraşan kesim adeta perişan oldu” dedi. Hayvancılıkla geçinen bu ailelerin yanı sıra dünya çapındaki büyük hayvan üreticilerinin de üretimlerini ya durdurma, ya da kapasite düşürme yoluna gittiklerini anlatan Genel Başkan Yardımcısı Oran, bu durumun Türkiye’nin hayvancılık geleceği için kapanamaz yaralar açacağını belirtti. Ekonominin ”hesap-kitap” yapılarak yönetilmesi gerektiğini vurgulayan Oran, ”Gelinen noktada, Türkiye’de son 5 yılda üretim yüzde 45 azalırken, tüketim ise yüzde 28 arttı. Acil önlemler alınmazsa hayvancılıkta kısa bir süre içerisinde dışa bağımlı hale gelmemiz kaçınılmaz. Yaşananlar sadece besicilik yapan kesimi değil, 72 milyon vatandaşımızı da yakından ilgilendiriyor. Vatandaş artık ne yazık ki tenceresinde et değil, dert pişiriyor” dedi.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.