Amerikan Beyaz Kelebeği zararlısıyla mücadele sürüyor

Amerikan Beyaz Kelebeği zararlısıyla mücadele sürüyor

Düzce Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, ekonomik zarara yol açan Amerikan Beyaz Kelebeği zararlısı ile mücadele kapsamında ilaçlama çalışmalarını gerçekleştirdi.

Her yıl Düzce'de Amerikan Beyaz Kelebeği ile mücadele edilerek, zararlı böceğin ekonomik kayıplara neden olması engellenmeye çalışılıyor. Bu amaçla, Düzce İl Tarım ve Orman Müdürü Esra Uzun'un da katıldığı saha ilaçlaması, Amerikan Beyaz Kelebeği'nin ikinci nesli ile mücadele etmek için gerçekleştirildi.

Düzce Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, "Düzce'de her yıl Amerikan Beyaz Kelebeği zararlısının haziran ve ağustos aylarında iki döl vererek ekonomik kayıplara neden olduğu" belirtildi. Zararlı böceğin ekonomik zarara yol açmasını önlemek amacıyla ilaçlama çalışmalarının hızlı bir şekilde gerçekleştirildiği ifade edildi.

Açıklamada ayrıca, "2023 yılında Amerikan Beyaz Kelebeği ile mücadele için İl Özel İdaresi desteğiyle 82 bin TL ödenek ayrıldığı ve bu ödenekle 680 paket bitki koruma ürünü alındığı" bilgisi verildi. Bu ürünlerle Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ilaçlamaların yapıldığı ve köy muhtarlıklarına dağıtıldığı belirtildi. İlaçlamada çevre dostu ve zararlı olmayan ürünlerin tercih edildiği vurgulandı.

Sonuç olarak, Düzce Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Amerikan Beyaz Kelebeği zararlısı ile mücadelede çevreye, arılara ve insan sağlığına zarar vermeyen bitki koruma ürünlerini kullanarak, üreticilere ilaçlama konusunda rehberlik ediyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.