Balkon çiçeklerinin sağlığı ve görünümü için bakımında bu 5 hatayı sakın yapmayın!

Balkon çiçeklerinin sağlığı ve görünümü için bakımında bu 5 hatayı sakın yapmayın!

Balkon çiçekleri çok çabuk solabiliyor. Doğru adımlarla ve düzenli şekilde bakımı yapılmadığında hızla solan balkon çiçeklerinin bakımında 5 yaygın hataya dikkat etmelisiniz. İşte çiçek bakıcılarının yaptığı uyarılar ve detaylar…

Balkon çiçekleri ve genel olarak evde bakılan saksı çiçekleri, evin havasını değiştirir ve evin çok daha güzel ve ferah bir görünüme kavuşmasını sağlar. Ancak bu çiçekler bazen istediğimiz şekillerde büyümez ve sağlıksız görünüme sahip olurlar. Genellikle yaygın olarak yapılan hatalardan dolayı solup giden çiçeklerin bakımında bu hatalara dikkat etmelisiniz.

Çiçek bakımında ve özellikle de balkon çiçeklerinin bakımında yaygın şekilde yapılan bazı hatalar, çiçeklerin hızlı şekilde solmasına neden olabilir. Düzenli bakım gerektiren bu çiçeklerin bakımlarını aynı zamanda doğru şekillerde yapmalısınız. Bakımı aksatılan veya yanlış bakım uygulanan çiçekler, zamanla solar ve sağlıksız bir görünüme kavuşur. Bir süre sonra bu adımlar devam ederse ölen çiçeklerin bakımında bu hatalara dikkat etmelisiniz. İşte detaylar…

SU

balkon-icin-saksi-onerileri.jpg

Balkon çiçeklerinin bakımında yapılan en yaygın hatalardan biri yetersiz sulamadır. Düzenli olarak sulanması gereken bu bitkilere yerteri kadar su vermediğiniz takdirde çiçekler solar ve hatta ölebilir. Yeterli su vermek için çiçeğin toprağını nemli tutun ve aşırı sulamadan da kaçının. Zira bu da çiçeğin köklerinin çürümesine neden olabilir.

TOPRAK

Çiçeklerin bakımında yapılan hatalardan biri de yanlış toprak seçimidir. Çiçekler doğru toprakta daha sağlıklı büyür. Toprağın azot ve besin açısından zengin olması, bitkinin sağlıklı şekilde büyümesini sağlar. Ayrıca toprağın iyi drene edilmesi de gerekir.

GÜNEŞ IŞIĞI

Güneş ışığının eksik kalması, balkon çiçeklerinin en çok maruz kaldığı durumlardan biridir. Balkon çiçekleri fazlaca güneş ışığına ihtiyaç duyar ve onlara yeterli güneş ışığını sağlayan noktaları seçmelisiniz.

GÜBRE

Çiçeklerin topraklarında azot, büyük oranda gübreden sağlanır. Ancak fazla gübre vermek, bitkiyi zehirleyebilir. Bu nedenle bitkinizin ihtiyacını öğrenin ve ona göre gübre vermeye çalışın. Doğru gübre kullanımı bitkinin sağlıklı büyümesini sağlayacaktır.

HAŞERELER

Balkon çiçekleri genellikle böceklerin ve türlü haşerelerin hedefinde kalabilir. Bitki köküne, gövdesine ve yapraklara zarar veren bu haşereler, bitkinin ölümüne de neden olabilir. Bitkinizi düzenli olarak kontrol edin ve haşereler için doğal veya kimyasal ürünler kullanın.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.