Çayı hep yanlış demliyormuşuz! 22 yıllık çay ustası işin sırrını paylaştı

Çayı hep yanlış demliyormuşuz! 22 yıllık çay ustası işin sırrını paylaştı

Ülke topraklarımızdan çıkan en değerli ürünler arasında yer alan çay, başta kahvaltı sofralarının sonrasında ise tüm günün vazgeçilmezleri arasındadır. Peki, çay nasıl demlenmelidir? İşte ayrıntılar…

Karadeniz Bölgesi’nin en değerli ürünleri arasında yer alan ve gerek kalitesi gerek ise de tadı ile ünü ülke sınırlarını aşan çay, birçok kişinin vazgeçilmezleri arasındadır. Kahvaltıyı çaysız yapamayan, günü çaysız noktalayamayan, dost sofralarında gözleri çay arayan birçok kişi sık sık doğru çay demleme tekniklerini araştırır.

Çay, kişiden kişiye ve yöreden yöreye farklı şekillerde demlenebilir. Senelerdir tartışmalara konu olan çay demleme tekniklerinin çayın gerçek tadını doğrudan etkilediği savunulur. Peki, çay nasıl demlenmelidir? İşte işin ustasından çay demlemenin püf noktalarına ilişkin ayrıntılar…

SUYA DİKKAT

22 yılını çay demlemeye ayırmış olan çaycı Sinan Siviş, doğru çay demleme teknikleri ile ilgili tecrübelerini paylaştı. Ulusal’ın haberine göre Siviş çay demlerken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birinin suyun kalitesi olduğuna dikkat çekti. Çay demlerken mümkün ise kaynak suyunun veyahut da filtrelenmiş suyun kullanılması gerektiğini belirten Siviş, musluk sayının çayın tadını bozduğunu ifade etti.

ÇAY DEMLEMENİN PÜF NOKTALARI

3531958-62fae72f242ac19c1aab79a45c8909b9-640x640.jpg

Suyun kalitesinin çayın tadı ile doğrudan ilgili olduğunu belirten Siviş, ikinci olarak da çayın kalitesine dikkat edilmesi gerektiğini ifade etti. Kaliteli bir çayın doğru lezzeti yakalamak adına önemli bir yere sahip olduğunu ifade eden Siviş, ayrıca çayın mümkün olduğu sürece kısa bir süre içerisinde tüketilmesi gerektiğini aksi takdirde bekleyen çayın bayatlayacağını belirtti.

Çay demleme süresinin çayın çeşidine göre değişiklik gösterdiğini ifade eden çaycı Siviş, genel olarak siyah çayların 3 ila 4 dakika, yeşil çayların ise 1 ila 3 dakika arasında demlenmesi gerektiğini belirtti. Ek olarak su sıcaklığına da dikkat edilmesi gerektiğini belirten Siviş, siyah çayların kaynar suya atılması gerektiğini, yeşil çayların ise bir nebze ılımış suda demlenmesi gerektiğini ifade etti.

Siviş’e göre çay demlerken çayın üzerine su eklenmemelidir. Çay, hali hazırda kaynamış suyun içerisine bırakılmalıdır. Böylelikle arzu edilen enfes çay tadına ulaşmak mümkündür.

Son olarak çayın servis edilişinin de tadı etkilediğini ifade eden Siviş, çay bardağının önceden ısıtılması gerektiğini belirtti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.