Kurban bayramı öncesinde bunu sakın ihmal etmeyin! Peki, bıçak nasıl bilenir? Körelmiş bıçak nasıl keskinletilir?

Kurban bayramı öncesinde bunu sakın ihmal etmeyin! Peki, bıçak nasıl bilenir? Körelmiş bıçak nasıl keskinletilir?

Kurban Bayramı’na az bir süre kala bayram hazırlıkları da başladı. Kurban öncesinde bıçaklarını bileyletmek isteyenler ise bıçakçıların önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

Kurban Bayramı’na sadece sayılı günler kala birçok vatandaş bayram hazırlıklarına da başladı. Kurban Bayramında özellikle etleri ayırmak, doğramak ve kurban kesmek için elbette keskin bıçaklara ihtiyaç duyulur.

Zaman içinde bıçaklar bakımsızlık veya fazla kullanmaya bağlı olarak körelebilmektedir. Kör bıçaklarla elinizi kesmeniz veya yaralanma ihtimaliniz de çok daha yüksektir. Bu nedenle sadece bayram öncesinde değil, normal zamanda da mutfaklarınızda kullanacağınız bıçakların bileylenerek keskin hale getirilmesini sağlamanız gerekecektir.

BIÇAKLAR NASIL DOĞRU ŞEKİLDE BİLENİR?

Kurban Bayramı hazırlığı yapanların bıçaklarını mutlaka kontrol etmeleri ve bıçak ustalarına bileyletmeleri önerilmektedir. Evde uygulayabileceğiniz basit birkaç farklı bileyleme yöntemi olsa da doğrudan ustalara götürerek de daha etkili sonuç alınması mümkündür.

Bıçakları evde uygulayacağınız bazı basit yöntemler ile kolayca daha keskin bir hale getirebilirsiniz. Özellikle kurban etinin ayrılması ve doğranması işlemlerinde keskin bıçakların olmaması işlerinizin uzamasına ve hatta yaralanmanıza da neden olacaktır. Keskin olmayan bıçaklar ile daha fazla enerji harcayacağınız için bıçaklarınızı bir ustaya götürmeniz önerilmektedir.

EVDE BIÇAK BİLEME YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Evde basit birkaç yöntemle bıçaklarınızı çok daha keskin bir hale getirebilirsiniz. Gazete kağıdı en bilinen yöntemler arasında yer alıyor. Gazete kağıdını alın ve üst üste gelecek şekilde olmalarını sağlayın. Gazete kağıtlarının kanar kısımlarını bıçağa yerleştirin. Ardından bıçağın keskin tarafını eğik tutarak gazeteye gelecek şekilde siler gibi sürtün. Bir dakika kadar bu işlemi yaparak hemen sonuç alabilirsiniz.

Pratik bir diğer yöntem ise çift bıçak yöntemidir. İki bıçaktan kesen bıçağın ters tarafı ve bilenmek istenen bıçağın keskin tarafı birbirine sürtülerek işlem yapılır. Bu yöntemde elinizi kesmemeye özen göstermeniz gerekecektir.

Pratik bir diğer yöntem ise porselen kupa altıdır. Porselen kupaların altında genelde cilasız bir kısım yer alır. Alçı taşına benzer bu kısmı kullanarak bıçakları keskinleştireniz mümkündür.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.