Sarımsakların hızlıca bozulmasından bıktınız mı? Formülü burada: 1 yıl boyunca ne küflenecek ne de filizlenecek

Sarımsakların hızlıca bozulmasından bıktınız mı? Formülü burada: 1 yıl boyunca ne küflenecek ne de filizlenecek

Tam bir şifa deposu olan sarımsak hızlı bozulması ile de bilinir. Özellikle yüksek sıcakların etkili olduğu şu günlerde çabucak küflenebilen sarımsaklar için doğru saklama yöntemleri açıklandı. İşte ayrıntılar…

Doğal antibiyotik olarak bilinen ve hem yemeklerde hem de çiğ olarak tüketilebilen sarımsak, büyükten küçüğe herkes için tam bir şifa deposudur. Özellikle kış aylarında sıkça tüketilen sarımsağın hastalıklara karşı koruyucu etkisinin bulunduğunu, bağışıklığı güçlendirdiğini belirten uzmanlar, sarımsak tüketimine mümkün olduğunca önem verilmesi gerektiğini vurguladı.

Uzmanlar tarafından da önerilen sarımsak tüketimi bugün birçok tıbbi makaleye de konu olmaya devam ederken birçok kişi özellikle yaz aylarında hızla bozulan sarımsaklara karşı bir çözüm bulma arayışının içerisine girdi. Peki, sarımsak nasıl saklanmalıdır? Sarımsağın bozulmaması için nelere dikkat edilmelidir? İşte ayrıntılar…

TORBALARA KOYUN

Sarımsağın uzun süre boyunca tüketilebilmesi için nemli ve sıcak ortamlardan uzak tutulması önemlidir. Bu sebep ile kiler, bodrum gibi serin ve güneş görmeyen yerler, sarımsakların saklanması için ideal yerler arasında yer alır. Bu tarz bir alanı olmayanlar ise dolaplarında ve mümkün ise de kağıt veyahut da file torbalarda sarımsaklarını saklamayı tercih edebilirler.

SARIMSAK SAKLAMA YÖNTEMLERİ

sarimsak-1.jpg

Birçok kişi sarımsağı buzdolabında saklamayı tercih etse de bazı uzmanlara göre bu, doğru bir saklama yöntemi değildir. Bunun yerine 3 farklı saklama yöntemi üzerinde yoğunlaşan uzmanlar, ilgili yöntemleri şu şekilde açıkladı:

- Kurutarak saklama: Sarımsakları soyup ince ince halkalar halinde kesin. Fırın tepsisine yaydığınız sarımsak halkalarınızı 80- 90 derece sıcaklıkta yaklaşık olarak 2 saat kadar kurutun. Kuruttuğunuz sarımsaklarınızı bir cam kavanozda saklayabilirsiniz.

- Yağlayarak saklama: Küflenme ve filizlenmeye karşı en etkili saklama yöntemleri arasında yer alan bu uygulamada sarımsakları soyup dilimleyin ve cam kavanozlara yerleştirin. Sarımsakların üzerlerini geçecek kadar zeytinyağı ekleyin ve ardından da kapağı sıkıca kapatın. Kavanozu, güneş görmeyen serin bir yerde veyahut da buzdolabında saklayabilirsiniz.

- Tuzlayarak saklama: Sarımsakları soyun ve dilimleyin, ardından da bir cam kavanozun içerisine yerleştirin. Sarımsakların üzerlerine bir miktar tuz serpin ve kavanozun kapağını sıkıca kapatın. Hazırladığınız tuzlu sarımsak kavanozunu, serin ve kuru bir yerde saklayın.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.