Tüylerimiz ürperdi! Türkiye’nin de dahil olduğu 5 ülke için uyarı geldi!

Tüylerimiz ürperdi! Türkiye’nin de dahil olduğu 5 ülke için uyarı geldi!

Türkiye’de görülmeyen birçok olayın yaşanmaya başlanmasının ardından işe koyulan bilim insanları, ülkemizin de yer aldığı coğrafyada tedirgin eden bir araştırma sonucu yayımladı!

Almanya’nın ünlü Max Planck Enstitüsü’ne bağlı Reviews Of Geophysics dergisinde yayımlanan araştırma, Türkiye sınırlarına yaklaşan tehlikelere ışık tuttu!

Enstitü tarafından yapılan açıklamada Orta Doğu ve Doğu Akdeniz’de daha önce görülmemiş hava olayları tahmin ediliyor. İklim değişikliğini hissettiğimiz bu günlerde Türkiye’nin de içinde olunduğu bu coğrafyada sıcaklık artışı küresel ortalamanın iki katı olduğu belirtiliyor.

Türkiye’nin de dahil olduğu bu coğrafyada gelecek sene sıcak hava, toz fırtınası ve kuraklık sorunlarının yanı sıra ortalamaya göre daha yüksek yağış krizleri görülecek.

Bölgede sıcaklıklar 5 dereceye kadar artacak ve yaz aylarında ise insanları kavuran sıcaklıkların ön görüldüğü araştırmanın başlıkları arasında yer alıyor.

ÖNLEMLER ALINMAZSA KRİZ KAPIDA

Reviews of Geophysics uzmanlarına göre iklim krizi ile ilgili önlemlerin biran önce alınması gerekiyor. Eğer alınmazsa iklim değişikliğinin merkezi olarak kabul edilen Orta Doğu ve Doğu Akdeniz ülkelerinin büyük bir kısmında yüksek derecede sıcaklık artışı görülecek.

Yağışın azalmasıyla birlikte kapıda su ve gıda krizi de yaşanacak. Bu kriz ekonomiyi de etkileyecek ve bundan 400 milyon insanın zarar göreceği belirtiliyor. Su seviyelerinin yükselmesiyle birlikte birçok kıyı bölgesi ve tarım alanları yok olmanın eşiğine gelebilir!

RAPORDA TÜRKİYE DE VAR

Büyük iklim krizinin vuracağı ülkeleri açıklayan uzmanların listesinde Türkiye’nin yanı sıra; Katar, Suudi Arabistan, Yunanistan ve Suriye de var. Uzmanların son olarak bölgedeki çatışmalar ve kriz halinin devam etmesi dolayısıyla ülkelerin iklim için bir araya gelmesinin zor olduğunu ifade ediyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.