Uzmanlar mutfak temizliğinde gözden kaçan o ayrıntı için uyardı: Bu bölgeler mikrop yuvası!

Uzmanlar mutfak temizliğinde gözden kaçan o ayrıntı için uyardı: Bu bölgeler mikrop yuvası!

Hepimiz ev temizliğimizi ve kişisel temizliğimizi yapıyoruz. Ancak yine de temiz zannettiğimiz ya da ne kadar kirli olabileceğine dair üzerine düşünmediğimiz bazı nesneler, sizi çok şaşırtabilir.

Hepimiz evlerimizde temizliğe olabilecek en üst düzeyde dikkat ediyoruz. Kişisel bakım ve kişisel temizlik için de çok dikkatli davranıyoruz ancak bazen temizlik konusunda bazı noktalar gözden kaçabilir. Özellikle de evlerin mutfaklarında, temiz olduğu düşünülen kimi nesneler aslında çok kirli halleri ile sizi şaşırtabilir. Sosyal medyada bir temizlik hesabı da buradan yola çıkarak mutfaklardaki en kirli nesneleri birer birer paylaştı.

TikTok platformunda bilinen temizlik sayfası Cleanfluencer hesabı, mutfaktaki en kirli nesneleri duyurdu. Öte yandan içerik üreticisi Danielle Mason da mutfaklarda gözden kaçabilen bir bölgenin aslında tam anlamıyla bir “mikrop yuvası” olduğunu dile getirdi. Mason insanların genellikle mutfakların bu alanını temizlemeyi es geçtiğini ve bu noktalarda temizliğin ihmal edilebildiğini söyledi. Mason çoğu zaman çiğ ete, yiyeceklere ve kirli yerlere dokunduktan sonra kullanılan bu alanların dikkatli şekilde temizlenmesi gerektiğini dile getirdi. İşte detaylar…

BU BÖLGELER MİKROP YUVASI OLABİLİR!

İçerik üreticisi Danielle Mason, mutfaklarda düğmelerin en kirli yerler olabileceğini ve bu bölgelerin aslında bir mikrop yuvası olduğunu ifade etti. Mason, düğmeleri ve dolap kollarını her zaman temiz bir bezle steril tutmak gerektiğini ve bu sayede hem eşyalar üzerindeki hem de ellerdeki bakterilerin temizleneceğini belirtti. Mason ayrıca temizlik bezlerinin temiz tutulmaması halinde, aslında her yerin kirli olacağını ifade etti.

MUTFAK BEZLERİ VE MUTFAK HAVLULARI

Uzmanlar, özellikle de mutfakta kullanılan temizlik bezlerinin her gece yatmadan önce çamaşır suyu içerisinde bekletilmesi gerektiğini ifade ediyor. Bunu alışkanlık haline getirirseniz, her sabah temiz bir mutfağa girmiş olursunuz. Aynı şekilde benzer işlemleri sık sık dokunduğumuz ve nemli ve ıslak ellerimizi kuruladığımız mutfak havlularında da uygulamamız gerekiyor. Uzmanlar bu havluların günlük olarak değiştirilmesi gerektiğini belirtiyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.