Yeni anayasa Abant’ta masaya yatırılacak

Yeni anayasa Abant’ta masaya yatırılacak

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı bünyesinde faaliyet gösteren Abant Platformu, bu kez ülkenin en önemli gündem maddesi olan yeni anayasayı masaya yatırıyor. Türkiye'nin aydın, hukukçu ve gazetecilerini 29 Nisan-1...

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı bünyesinde faaliyet gösteren Abant Platformu, bu kez ülkenin en önemli gündem maddesi olan yeni anayasayı masaya yatırıyor.

Türkiye'nin aydın, hukukçu ve gazetecilerini 29 Nisan-1 Mayıs tarihleri arasında Abant'ta bir araya getirecek olan platform, yeni anayasayı tartışacak. Abant Platformu, ilk toplantısını yaptığı 1998'den bu yana 22. toplantısını gerçekleştiriyor. Ülkenin bir çok önemli meselesine el atan platformun bu seferki gündeminin üst başlığını ise 'Yeni Anayasa' teşkil ediyor. Abant'ta bu hafta sonu (29-30 Nisan-1 Mayıs 2011) yapılacak 23. toplantıya, yine Türkiye'nin 100 civarında seçkin bilim adamları, entellektüeller, yazarlar ile gazeteciler katılacak. Programın açılış konuşmalarını Avrupa Birliği'nden sorumlu Devlet Bakanı Egemen Bağış, Başkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Ergun Özbudun ve Abant Platformu Dönem Başkanı Prof. Levent Köker yapacak. Yeni anayasanın temel felsefesi ve prensiplerinin tartışılacağı birinci oturumu Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mete Tunçay yönetecek. Bu oturumda, Prof. Dr. Atilla Yayla, Prof. Dr. Murat Belge ve Doç. Dr. Osman Can tebliğ sunacak. İkinci oturumda ise Prof. Dr. Fuat Keyman, Doç. Dr. Yücel Sayman, Mehmet Uçum ve Cafer Solgun, yeni anayasanın toplumun geniş müzakeresi ile yapılması sürecini anlatacaklar. Bu oturumun başkanlığını Prof. Dr. Mümtazer Türköne yapacak. Üçüncü oturumun başkanlığını ise Prof. Dr. Mehmet Altan yapacak. 'Türkiye'nin Siyasi Sistem Sorunları' başlığı altında parlamenter sistemden başkanlık sistemine geniş bir tartışma yapılacak. Bu oturumun tebliğcileri Prof. Dr. Yavuz Atar, Prof. Dr. Serap Yacıcı, Doç. Dr. Levent Korkut ve Doç. Dr. Nur Uluşahin. Dördüncü oturumun başkanlığını ise Prof. Dr. Eser Karakaş gerçekleştirecek. Bu oturumda, Prof. Dr. Levent Köker, Prof. Dr. Ersin Kalaycıoğlu, Akın Özçer ve Emin Aktar, dünyadaki anayasa tecrübeleri ve örneklerini tartışacaklar. Toplantıda; anayasanın neden ideolojisinin olmayacağı ve ideolojik tartışmaları aşma sorunu; toplumda başlamış olan müzakere sürecinin etkili ve pratik biçimde yürütülmesi için öneriler; Türkiye için ilham verici olan dünya tecrübeleri değerlendirilecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.