Yeter ki beyinsel özürlü olmayın!

Yeter ki beyinsel özürlü olmayın!

Türkiye’nin ilk görme özürlü milletvekili Lokman Ayva, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Özel Eğitim Topluluğu tarafından düzenlenen ‘Engellilerin Yasal Hakları’ adlı konferansta konuştu. Neşeli...

Türkiye’nin ilk görme özürlü milletvekili Lokman Ayva, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Özel Eğitim Topluluğu tarafından düzenlenen ‘Engellilerin Yasal Hakları’ adlı konferansta konuştu. Neşeli tavırlarıyla dikkat çeken Ak Parti İstanbul Milletvekili Lokman Ayva, sorunun engelli vatandaşlarda değil, engellileri düşünmeden oluşturulan sistemlerde olduğunu söyledi.

 

Adalet ve Kalkınma partisi milletvekili Lokman Ayva AİBÜ Özel Eğitim Topluluğu tarafından düzenlenen ‘Engellilerin Yasal Hakları’ adlı konferansta öğrencilerle bir araya geldi. Pembe Salon’da gerçekleştirilen konferansta, kendi yaşamından örnekler veren Lokman Ayva, sistemlerin egemen toplumlar tarafından kurulduğunu, her şeyi kendilerine göre ayarladıklarını belirterek, “Mevcut sistemleri egemen toplumlar kuruyor, her şeyi kendilerine göre ayarlıyorlar. Sonra da herkesin o sisteme uymasını bekliyorlar. İşte o zaman engeller ortaya çıkıyor. Şimdi insanların ellerini kollarını bağlayalım, duvara tırman diyelim. Yapabilen olur mu?”dedi.

 

‘Karanlıkta yürüyemiyor, ekransız bilgisayar kullanamıyorlar’

 

Mecliste ve günlük yaşamında karşılaştığı olaylardan örnek veren İstanbul Milletvekili Lokman Ayva, ‘Bir keresinde 5 katlı bir binadan aşağıya iniyorduk, arkadaşım birden durdu. Niye durduğunu sordum, otomat ışıklarının söndüğünü birisinin yakana kadar bekleyeceğimizi söyledi. Oysa benim için fark eden bir şey yoktu, ben yürümeye devam edebilirdim. Engellilere aciz gibi bakılması tamamen mevcut sistemlerdendir. Sistemlerin toplumun tamamı göz önüne alınarak kurulması lazım. Şimdi ben karanlıkta yürüyemiyor, ekransız bilgisayar kullanamıyorlar desem, başkaları için bir acziyeti tanımlamış olurum. Nereden baktığınıza bağlı. Sistemleri kendinize göre kurup, sonra sisteme uyamayanları aciz gibi görmek çok sağlıklı bir yaklaşım değil” biçiminde konuştu. Lokman Ayva’nın konuşması sırasında sık sık espri yapması, Pembe Salon’da bulunan öğrencilere keyifli dakikalar yaşattı. Konuşmasında Bolu’nun babası İzzet Baysal’ı da rahmetle anan Ayva’ya konferansın sonunda Bolu Vali Yardımcısı Necdet Özeroğlu ve AİBÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Bahar tarafından çiçek ve plaket takdim edildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.