Yetişmiş hâkimlere ihtiyacımız var

Yetişmiş hâkimlere ihtiyacımız var

Abant İzzet Baysal Üniversitesi “Genç Kalemler Topluluğu” tarafından düzenlenen konferansta konuşan Adalet Eski Bakanı Oltan Sungurlu, ‘Ülkemizdeki hukuk alanındaki sorunları çözmek için yetişmiş...

Abant İzzet Baysal Üniversitesi “Genç Kalemler Topluluğu” tarafından düzenlenen konferansta konuşan Adalet Eski Bakanı Oltan Sungurlu, ‘Ülkemizdeki hukuk alanındaki sorunları çözmek için yetişmiş nitelikli hâkimlere ihtiyacımız var’ dedi.

Mavi Salon’da, ‘Türkiye’de Hukuk Tartışmaları’ adlı konferansta konuşan Adalet Eski Bakanı Oltan Sungurlu, son günlerde yargı üzerinde çeşitli tartışmaların yaşandığını hatırlatarak, ‘Günümüzde yargı üzerinden çeşitli tartışmalar yaşanıyor. Hüküm verilmediği için sanıklar tahliye ediliyor. Mahkemelere kamyonlarla dosya geliyor. Bunları sonuçlandırmak, gerçekten kolay değil. Bakın kanunlar yıllar boyunca yapılan değişikler sonucunda ana kanunların bile hemen hemen hepsi değişti. Önceden hüküm verilen dosyalar, yeniden elden geçildi, hüküm verilen davalar bile tekrar tekrar incelendi. Değişiklikler dolayısıyla yeni bir iş yükü getiriyor” dedi. Ülkemizde birçok dava dosyasının sonuçlandırılmayı beklediğini söyleyen Oltan Sungurlu, “Ortada biriken dosyalar var. Ortada bir sorun var. Bu sorunun çözümü için hâkim sayısını artırmak lazım. Hükümet de bu gerçeği görmüş, buna yönelik çalışmaları gerçekleştiriyor. Sorunun çözümü için bunun yapılması gereklidir. Aynı şekilde de Yargıtay’da da hâkim sayısını artırmaya ihtiyaç vardır. Bu bir gerçektir.  İyi bir hukuk sistemi için yetişmiş hâkimlere ihtiyacımız vardır. Ülkemizdeki hâkim sayısı şu an için yeterli değildir.  Hukuk eğitimimizi geliştirmemiz lazım. İşin başı hâkim. Bizim hâkimimiz eksik. O yüzden davalar mahalli mahkemelerde yıllarca sürüyor, sonra geliyor diğer tarafta sürüyor. Yargıtay’a ve Danıştay’a yeni hâkimlerin seçilmesi doğrudur. Bazı yeni sorunlar eklese de, sorunların çözümünde doğru bir adımdır. Fakat hukukumuzun sorunlarını çözmek için, yetişmiş ve çok sayıda hâkim yetiştirmemiz lazım” şeklinde konuştu. Oltan Sungurlu konuşmasının sonunda öğrencilerin sorularını yanıtladı. AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun da verdiği konferanstan dolayı Oltan Sungurlu’ya teşekkür ederek, plaket takdim etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.