Yetmez ama daha fazla yumurta!##hb_manset.gif

Yetmez ama daha fazla yumurta!##hb_manset.gif

İzzet Baysal Üniversitesi’nde konferans veren gazeteci-yazar Mümtazer Türköne’yi protesto eden öğrenci grubuna polis müdahale etti. Öğrencilerin yumurta atması üzerine Mümtazer Türköne...

İzzet Baysal Üniversitesi’nde konferans veren gazeteci-yazar Mümtazer Türköne’yi protesto eden öğrenci grubuna polis müdahale etti. Öğrencilerin yumurta atması üzerine Mümtazer Türköne şemsiye açılarak korunurken, Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Mehmet Bahar protestocu öğrencilere "Defolun gidin" diye bağırdı. Sivil polis, özel güvenlik görevlileri ve karşıt görüşteki öğrencilerin dışarı çıkardığı öğrenciler tekme tokat dövüldü.


Gazeteci-yazar Mümtazer Türköne, Cumartesi günü Abant İzzet Baysal Üniversitesi Kültür Merkezi’nde ’Referandum sonrası Türkiye’ konulu konferans verdi. Salon tamamen dolarken, arka sıralarda bulunan  TKP’li ÖDP’li,EMEP’li öğrencilerle,”Öğrenci Kollektifi’ grubu, Mümtazer Türköne salona girince ıslıklarla protestoda bulundu. Türköne yerine otururken, alkışlarla protestoya devam eden grup, yumurta fırlatmaya başladı.
Türköne: Parazitlere Aldırmayın
Polis, şemsiye açarak Mümtazer Türköne’yi korudu. Türköne’ye yumurta isabet etmedi. Polis, öğrencilerin yanına giderek protestoyu durdurmaları uyarısında bulundu. Bu sırada, Türköne önündeki bilgisayara, "Arkadaşlar sakin olun. Parazitlere aldırmayın. Ben konuşmak yerine size slayt gösterisi yapacağım. Demokratik hakkımı ve özgürlüğümü parazitler engelleyemez" yazarak, slayt gösterisi için asılan perdeye yansıttı.
Türbanlı Öğrencilerden Eylemcilere Tepki
Protestocu öğrenciler kol kola girerek, "AKP’nin kalemi üniversitemizden defol. Seni burada istemiyoruz. Üniversiteler bizimdir bizim kalacak" diyerek bağırdı. Türbanlı kız öğrenciler ise koltuklara ve tahtalara vurarak, "Dışarı dışarı" diye bağırarak, protestoculara tepki gösterdi.
Öğrenciler: Bize Hakaret Etti Özür Dilesin
Polis öğrencileri tekrar uyarırken, Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Mehmet Bahar öğrencilerin yanına giderek, "Salonun onda sekizi bu konuşmayı bekliyor. Kimseyi engellemeyin. Sessizce dışarı çıkın" dedi. Bunun üzerine öğrenciler, "Bize hakaret eden kişi özür dilemeden çıkmayız. Senatoda karar alın özür dileyin, çıkalım" yanıtını verdi. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Bahar, "Özür dilemek yok. Önce hocanın konuşmasını dinleyin. Ondan sonra protestonuzu yapın" dedi. Öğrenciler ise, Mümtazer Türköne’yi konuşturmak istemediklerini söyledi. Prof.Dr. Mehmet Bahar elini kaldırarak, "O zaman defolun gidin" diye sahneye doğru giderken, eliyle hareket yaparak dışarı çıkmalarını istedi. Öğrenciler çıkmamakta direnince polis ve özel güvenlik görevlileri müdahalede bulundu.
Karşıt görüşlü öğrenciler saldırdı
Protestocu yaklaşık 15 öğrenci yaka paça, yerlerde sürüklenerek dışarı çıkartılırken, karşıt görüşlü öğrencilerin saldırısına da uğradı. Polis, özel güvenlik görevlileri ve karşıt görüşlü öğrenciler, protestocu öğrencileri tekme tokat dövdü. Bir erkek öğrenci, polis tarafından saçlarından çekilip tekmelendi. Dışarı çıkarılan öğrenciler yeniden içeri girmek isteyince polis izin vermedi. Mümtazer Türköne konuşmasına devam etti. Protestocu öğrenciler dışarıda basın açıklaması yaparak, hem üniversite yönetimi ve polisi, hem de Mumtazer Türköne’yi suçladı.

Bu iş burada bitmeyecek

Yaka paça dışarı çıkarılan öğrenciler konferans salonunun önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdiler. Aralarında yaralanan öğrencilerin de olduğu arbede de öğrenciler özel güvenlik görevlilerinden şikâyetçi olacaklarını belirttiler. Üniversite yönetiminin bu tutumunu yanlarına bırakmayacaklarını belirten öğrenciler Pazartesi günü şehir merkezinde bütün emekten yana örgütlerle birlikte bir basın açıklaması gerçekleştireceklerini ve üniversite senatosundan özür beklediklerini belirttiler.

*Fotoğraflar Doğan Haber Ajansından alınmıştır

DHA

DHA

DHA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.