YGS’ ye MHP tepkisi

YGS’ ye MHP tepkisi

MHP Bolu il kadın kolları başkanı Selmin Cebe YGS’ de yaşanan şifreleme iddialarının sınavın tarafsızlığına gölge düşürdüğünü söyledi. MHP Bolu il kadın kolları başkanı Selmin Cebe ÖSYM...

MHP Bolu il kadın kolları başkanı Selmin Cebe YGS’ de yaşanan şifreleme iddialarının sınavın tarafsızlığına gölge düşürdüğünü söyledi.

MHP Bolu il kadın kolları başkanı Selmin Cebe ÖSYM tarafından 27 Mart 2011 tarihinde gerçekleştirilen YGS’nin şifre iddiaları nedeniyle henüz açıklanmadığına dikkat çekerek; “18 Nisandan 25 Nisan’a ertelenen LYS başvurularının bu kez de YGS sonuçlarının açıklanacağı güne bırakılması imtihana giren bir milyon yedi yüz bin öğrenciyi büyük bir strese sokmuştur. Öğrencilerimiz böyle belirsiz bir durumda sınav motivasyonunu bozmadan ikinci bir sınava nasıl hazırlanacaklar?”dedi. YGS de yaşanan şifre skandalı sonrasında alelacele basın toplantısı düzenleyen ÖSYM başkanı Ali Demir’in ısrarla ÖSYM’ ye güvenilmesini istediğine işaret eden Cebe; “Ali Demir Şifreleme, çalınma, sızdırma gibi sınavın güvenilirliğini tartışmalı hale getirecek hiçbir durumun olmadığını söyledi. Oysa daha güvenilir bir açıklama yaparak bağımsız ve uzman bir kadroyla tüm iddiaları inceleyip sonuçları en kısa zamanda kamuoyu ile paylaşacağız diyerek imtihana giren çocuklarımız ve ailelerini rahatlatabilirdi. Daha önce de KPSS skandalı gündeme geldiğinde ÖSYM  ‘ye güvenilmesi istenmiş ama bir hafta sonra başkan istifa ederek imtihan iptal edilmişti. Bu olaylardan sonra hafta sonu yapılan ALES‘ te de 500 kişiye hatalı soru kitapçığı dağıtılması ve soru kitapçıklarında çıkan hatalar kuşkuları daha da artırmıştır.”dedi. Milliyetçi Hareket Partisi olarak eğitimde öncelikle imkân ve fırsat eşitliğini sağlayacaklarını vurgulayan Cebe;“Öğrencilerin ilgi, eğitim ve yetenekleri doğrultusunda eğitilmesi esas olacaktır. Yüksek Öğretim Kurulu düzenleme, yönlendirme, koordinasyon, planlama ve denetimden sorumlu bir yapıya dönüştürülerek, yeniden yapılandırılacak. Üniversiteler idari ve mali açıdan özerk ve hesap verebilir hale getirilecektir. Üniversiteye giriş sınavı kaldırılacak bunun yerine ilköğretim ve orta öğretimde etkili bir yönlendirmeye bağlı olarak, uygulanacak müfredat ile orta öğretim başarısını ve orta öğretim sonunda yapılacak “Olgunlaşma Sınavını” esas alan ve fırsat eşitliğini gözeten üniversiteye geçiş sistemi uygulamaya konulacak.”şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.