Ceren Cansu Yılmaz

Ceren Cansu Yılmaz

YİNE, YENİ, YENİDEN ZAM…

Pek çoğunuzun ülkemizde kullandığımız elektriğe gelen zamlardan haberdar olduğunu biliyorum. Bilmeyenler, görmeyenler ya da üç maymunu oynayanlar varsa ay içerisinde gelen faturalarıyla birlikte uyanmış olurlar.

Televizyonda, sosyal medyada insanların evlerine, iş yerlerine gelen fahiş şekildeki elektrik faturalarını paylaştıklarını gördük. Paylaşılmayacak, isyan edilmeyecek gibi değil ki bu millet ne yapsın?

Elektrik kullanımında uygulanacak olan “Kademeli Tarife” ile aylık 150 kWh olan tüketimde fiyatın kWh başına 1,37 TL, 150 kWh'nin üstü için ise Kwh başı 2,06 TL olacağı belirtildi. Uzmanların yaptığı açıklamaya göre ise aylık 150 kWh elektrik tüketimi elektrik yoksunluğu anlamına geliyor. Çünkü ülkemizde dört kişilik bir ailenin aylık elektrik tüketiminin ortalama 230 Kwh olduğu uzmanlarca söyleniyor. Üstelik bu bahsettiğimiz 230 kWh aylık elektrik tüketiminin içinde sadece her ailenin zaruri ihtiyacı olan buzdolabı, aydınlatma, televizyon ve çamaşır makinesi kullanımı var. Dolayısıyla 4 kişilik ailenin elektrik faturası, yeni zamlarla 210 liradan 370 liraya yükselecek. Isınma ve soğutma da elektrikle sağlanıyorsa fatura bin 200 liraya kadar çıkacak.

Size anlatmış olduğum dört kişilik bir ailenin standart, zaruri olarak ortalama tükettiği 230 kWh elektriğin faturasına yapılan zammın oranı ise %76.  Bu zamlarla birlikte bir önceki yıldan bu yana elektriğe gelen zam oranı ise %115'i buluyor. Bu gidişle gelecek sene mecazen değil, hakikat olarak ülkece karanlıkta kalacağız.

Milenyum çağında yaşayan insanlarız. Elektriğin icadının üzerinden asırlar geçmiş. Benim güzel ülkemde ise mum satışları rekorlar kırıyor. Bunun nedeni ise ülkece hepimize aniden gelen romantik olma isteği değil. Bunun nedeni cebimizi yakan, bizi gördüğümüzde şoke eden  elektrik faturalarından sonra o ışığı açmaya korkmamız. Bu ülkede asgari ücretle geçinen dört kişilik bir aile, o zam yapılan asgari ücretin dörtte biri kadar elektrik faturası ödüyor. Faturalar sadece elektrikle bitmiyor, bunun daha doğalgazı var suyu var. Ee onlar eksik kalır mı onların da zammı var elbet.

Uzun lafın kısası artık ülkece bizi bekleyen o karanlık günler mecaz, mizah olmaktan çıkıp hayatımızın gerçeği oldu…

Haftaya görüşmek dileğiyle. Sağlıcakla kalın…

Önceki ve Sonraki Yazılar